Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Przed wyjazdem poznaj metody włamywaczy i nie daj się okraść

drzwi1W związku z jutrzejszym świętem już dzisiaj wiele osób wyruszy w podróż, by dotrzeć do miejsc pochowku swoich najbliższych. Niektórzy skorzystają z faktu, ze święto przypada w środę i przedłużą swój pobyt do poniedziałku, pozostawiając swój dom na kilka dni bez opieki. Tę kilkudniową nieobecność mogą wykorzystać złodzieje, dlatego by uniknąć kradzieży, warto właściwie zabezpieczyć swoje domostwa.
Z analizy policjantów wynika, że do kradzieży z włamaniem na terenie Sądecczyzny dochodzi najczęściej w dni powszednie w godzinach okołopołudniowychponieważ sprawcy wykorzystują nieobecność domowników związaną z ich wyjściem do pracy i szkoły. W przypadku wyjazdu na święta ich nieobecność potrwa nawet kilka dni, dlatego tym bardziej powinni zadbać o właściwe zabezpieczenie swojego majątku. Sądeccy policjanci radzą jak to zrobić:
– wychodząc z domu pozamykaj wszystkie drzwi i okna (także balkonowe, piwniczne i garażowe),
– nie zapomnij zamknąć pomieszczeń gospodarczych i wolnostojących garaży,
– włącz alarm, sprawdź zewnętrzne oświetlenie,
– zastanów się, czy wartościowe przedmioty nie są wyeksponowane w taki sposób, że przyciągają uwagę potencjalnych złodziei,  
– większą gotówkę zdeponuj w banku, a cenne przedmioty na czas swojej nieobecności powierz zaufanej osobie. Jeżeli nie jest to możliwe, wartościowe rzeczy pozostawione w mieszkaniu sfotografuj, spisz numery fabryczne i oznakuj – w razie kradzieży ułatwi to ich odnalezienie,
– nie ma lepszej ochrony niż dobry sąsiad. Poproś go o czujność i doglądanie Twojego mieszkania, tak, by dom nie sprawiał wrażenia pustego.
Nie bądź bierny jeśli:
– zauważysz obce osoby, które zbyt długo obserwują okolicę i sąsiadów,
– zorientujesz się, że nieznajome osoby zaczepiają mieszkańców, wypytują ich i podejrzanie się zachowują,
– usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiadów i niecodzienne odgłosy, a wiesz że wyjechali,
– zobaczysz, że podczas nieobecności sąsiadów nieznajoma osoba stoi pod ich drzwiami i próbuje je otwierać,
– zauważysz, że obce osoby wynoszą sprzęty domowe i nie towarzyszy im nikt ze znanych ci sąsiadów.
Zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek:
–  nie chwal się swoją zamożnością,
– nie publikuj na portalu społecznościowym informacji o tym kiedy planujesz wyjazd, gdzie i na jak długo wyjeżdżasz.
 
Jeśli jednak po powrocie okaże się, że zostałeś okradziony, pamiętaj by powiadomić Policję i nic nie dotykać, by nie zatrzeć śladów pozostawionych na miejscu przez złodziei.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.