Previous
Next
Previous
Next

Odwiert geotermalny w Dębicy w 2019 roku ?

Władze Dębicy czekają na zgodę głównego geologa kraju w sprawie wykonania ponad trzykilometrowego odwiertu geotermalnego przy ul. Rzecznej w Dębicy. W październiku ubiegłego roku Rada Miejska w Dębicy wyraziła zgodę na przystąpienie do projektu „Wykonanie badawczego otworu geotermalnego Dębica GT-1 do celów ciepłowniczych na terenie miasta”. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 22 miliony złotych. O jego sfinansowanie w całości miasto zamierza ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli inwestycja doszłaby do skutku ogrzewaniem przy użyciu wody geotermalnej objętych zostałoby już za 2 lata blisko 25 tysięcy mieszkańców Dębicy.

Istnienie gorących wód geotermalnych stwierdzono podczas odwiertów wykonywanych w ramach poszukiwań w Dębicy złóż gazu i ropy w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wówczas jednak nic w kwestii źródeł geotermalnych na tym terenie nie zrobiono. Teraz po ponad 40 latach pojawia się szansa na pozyskanie funduszy na taka inwestycję. Otwór próbny o głębokości ponad 3 kilometrów ma zostać wywiercony przy ul. Rzecznej, na działce Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Zgodnie z przyjętą w październiku 2017 r. uchwałą Rada Miejska wyraziła zgodę na realizację projektu „Wykonanie badawczego otworu geotermalnego Dębica GT-1 do celów ciepłowniczych na terenie miasta” i złożenie wniosku o jego dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach priorytetowego programu „Geologia i górnictwo, część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalni i wód podziemnych” do 100% wydatków kwalifikowanych. W ramach programu finansowane są przedsięwzięcia związane z wykonaniem odwiertów badawczych w celu rozpoznania możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych tj. złóż wód geotermalnych oraz energii cieplnej suchych skał. Wykryte w ramach odwiertu zasoby mogą być wykorzystane na potrzeby energetyki cieplnej i elektrycznej. Dębica złożyła taki wiosek i teraz czeka na zgodę głównego geologa kraju w sprawie wykonania ponad trzykilometrowego odwiertu geotermalnego.
Według założeń projektu jeden odwiert o długości ponad 3 kilometrów zostałby wykonany w 2019 roku, kolejny z którego możliwe byłoby eksploatowanie wody geotermalnej w późniejszym terminie. Szacowany koszt wykonania dwóch odwiertów i budowy rurociągu doprowadzającego gorącą wodę do ogrzewania bloków i domów to ok. 60-70 mln zł. Ponieważ przy oscylującym nieco ponad 170 mln złotych budżecie miasta Dębica to kwota astronomiczna miasto będzie musiało na ta inwestycje pozyskać fundusze zewnętrzne.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.