Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Pamiętają o żydowskich mieszkańcach Dębicy – DUŻO ZDJĘĆ

Kilkadziesiąt osób, w tym ponad 30-osobowa reprezentacja społeczności żydowskiej ze Stanów Zjednoczonych i Izraela wzięła udział w obchodach Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy. Wielu spośród nich do Dębicy – rodzinnego miasta ich  przodków – przyjechało po raz pierwszy.

W uroczystościach upamiętniających żydowską ludność  Dębicy i 75.rocznicę likwidacji dębickiego getta, które rozpoczęły się o godz. 17.00 w Parku Jordanowskim, gdzie w styczniu 1942 roku utworzone zostało getto  wzięli udział m.in. Israel Salmon, przewodniczący Związku Dębiczan w Izraelu, Meyer Goldman, były przewodniczący Towarzystwa Dębiczan w Izraelu, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Dębicy, rabina Dębicy, jego córka Esther Mayer, Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabin Avi Baumol z Krakowa, którego rodzice pochodzili z Dębicy, Klaudia Klimek Przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk i starosta powiatu Andrzej Reguła. Na uroczystość przybyły także przedstawicielki Forum Dialogu Jagoda Szkarłat i Marta Usiekniewicz, siostry Służebniczki Dębickie z matką przełożoną Maksymillą Pliszką oraz proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie  ks. Piotr Grzanka, który dołączył do uroczystości przy mogile w lesie wolickim.
Podczas uroczystości w Parku Jordanowskim w miejscu pamięci na wzniesieniu  złożone zostały wiązanki kwiatów, kamienie, odśpiewane modlitwy i zapalone znicze. Z imion i nazwisk zamieszczonych na karteczkach i rozdanych uczestnikom uroczystości wspomniano także żydowskich mieszkańców Dębicy. Na wzniesieniu

Na Skwerze Mikołajkowów zapalając znicze i składając kwiaty oddano hołd Leokadii i Aleksandrowi Mikołajkowom, którzy podczas wojny uratowali 13 – osobową żydowską rodzinę Reichów. W lesie wolickim, przy mogile zamordowanych w 1942 roku 574 Żydów uczczono pamięć społeczności, która zniknęła z Dębicy w ciągu kilku dni. Po godzinie 19.00 w dębickiej synagodze przy ul. Krakowskiej odbył się koncert melodii hebrajskich w wykonaniu Bartłomieja Prucnala.  
Uroczystość, zorganizowana w Dębicy po raz trzeci nie mogłaby dojść do skutku gdyby nie zaangażowanie wielu osób  i instytucji w gronie których znaleźli się m.in. Ireneusz Socha, Renata Nagawiecka, Bartek Prucnal, Miasto Dębica, Muzeum Regionalne w Dębicy, Dembitzer, Forum Dialogu.
„To wielka radość, że  tak wielu ludzi bierze udział w tych uroczystościach. Z roku na rok jest coraz więcej gości i to nie  tylko żydowskich. W tym roku jest o ponad 50% więcej gości z Izraela i USA. Cieszę się ze współpracy z władzami miasta oraz rosnącego prestiżu i znaczenia tego wydarzenia. Jest to także szansa na normalizację relacji polsko-żydowskich na poziomie lokalnym i międzyludzkim” – mówi  podsumowując tegoroczne obchody  Ireneusz Socha, współorganizator wydarzenia.

 

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.