Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Jodłowa na starych fotografiach

Parada ułanów w Święto 3 Maja w Jodłowej w 1925 roku

Paradę ułanów w Jodłowej z okazji 3 Maja w 1925 roku, członków Cechu Rzemieślniczego z 1938 roku czy stary młyn wodny i ówczesnych mieszkańców wsi, którzy pozowali do fotografii jak również ponad 100 innych fotografii ukazujących Jodłową i jej mieszkańców na przestrzeni ostatnich 100 lat ukazywała wystawa, którą do 15 listopada można było oglądać w Domu Kultury w tej miejscowości. Od dzisiaj duży zbiór prezentowanych na niej zdjęć, ponad 100 fotografii, można obejrzeć na stronie internetowej gminy oraz na jej profilu na FB.

Wystawa, którą przez kilka ostatnich tygodni można było oglądać w Domu Kultury w Jodłowej tworzona była przez kilka miesięcy. Najwięcej czasu pochłonęło zbieranie materiałów do niej. Stare

Zarząd Cechu Rzemieślniczego 1938 r.

fotografie Jodłowej które zostały zaprezentowane na wystawie w dużej mierze zostały dostarczone organizatorom wystawy przez mieszkańców, którzy wyciągnęli je z rodzinnych albumów i domowych zakamarków. Najstarsze ze zdjęć pochodzą z lat dwudziestych XX wieku. Możemy na nich zobaczyć m.in. paradę ułanów na koniach podczas obchodów święta 3 Maja w 1925 roku, członków Cechu Rzemiosł na wspólnej fotografii z 1938 roku czy dawny dworski młyn z 1928 roku. Tych najstarszych, pochodzących z pierwszej połowy XX wieku zdjęć jest niewiele, ale mają one niepowtarzalny klimat. Niezbyt wyraźne już ujęcie jodłowskiego Rynku z lat 30, dom kryty strzechą z 1890 roku czy pozowane zdjęcia rodzinne z 1925 roku podpisane przez organizatorów wystawy „Przodkowie 1925”, władze gminy Jodłowa w 1930 czy zbiór buraków w 1935 roku. Znacznie więcej jest bardziej współczesnych zdjęć z lat 50-80 XX wieku. Na fotografiach utrwalone zostały m.in. uczniowie z tych lat uczęszczający m.in. do liceum w Jodłowej, sama budowa nowej szkoły w Jodłowej, wiejskie wesela, żniwa, wozy transmisyjne Telewizji Polskiej, które w 1979 roku przyjechały zrelacjonować otwarcie Liceum w Jodłowej czy wyprawę na odpust w Przeczycy. Na fotografiach utrwalone zostało codzienne życie mieszkańców Jodłowej, ich codzienne zajęcia, domy w jakich mieszkali i uroczystości w których uczestniczyli.

Wozy transmisyjne TVP przed_budynkiem
LO w Jodłowej w 1979 r

„W ogłoszonym przez Centrum Kultury i Gminę Jodłowa konkursie „Gmina Jodłowa na starej fotografii” mógł wziąć udział każdy, kto zgłosił stare zdjęcia, przedstawiające Jodłową i jej okolice. Celem konkursu było przedstawienie znanej i nieznanej historii gminy Jodłowa oraz mieszkańców tych terenów udokumentowanej na starych fotografiach. Do konkursu zgłosiło się 13 uczestników, którzy dostarczyli ponad 180 fotografii wykonanych do 1990 roku” – mówi Waldemar Sztogrin, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej, współorganizator wystawy.

Po obradach Jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Kazimierz Słota z Opola

Wiejska zagroda w Jodłowej

II miejsce – Andrzej Gil z Jodłowej
III miejsce – Zofia Mucha – Maczuga z Czeladzi
Wyróżnienie – Gabriela Wal z Jodłowej

„Poprzez wystawę tych starych fotografii, którą zorganizowaliśmy w Domu Kultury przypomniano mieszkańcom i wszystkim zaciekawionym odkrywaniem starej historii gminy Jodłowa, nie tylko zwyczaje i obrzędy utrwalone na starych fotografiach, ale również ubiory, życie codzienne – radości i smutki, pracę w polu, spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny oraz stare budynki i sprzęty” – dodaje Waldemar Sztogrin.

Jednym z ciekawszych zdjęć zaprezentowanych na wystawie jest fotografia ukazująca paradę ułanów podczas Święta 3 Maja w Jodłowej w roku 1925. Zdjęcie to udostępniła Zofia Mucha – Maczuga. Niestety nie ma zbyt dużo informacji na temat zdjęcia. Wiadomo tylko z relacji przekazanej Pani Zofii przez jej ojca, że parada była wielką uroczystością dla lokalnej społeczności, odbywała się co roku, a poprzedzała ją msza święta. W rolę ułanów wcielali się obywatele jodłowscy, którzy byli specjalnie przygotowywani na te parady.

Pomocy w organizacji konkursu udzielili: Marcin Bawiec z Jodłowej – fotograf, dyrektor ds. członkostwa Photographic Society of America w Polsce oraz członkowie Towarzystwa Fotograficznego „FOTUM” z Wojnicza.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.