25 lat RARR i 15 lat AEROPOLIS – wielka gala w filharmonii

Wystarczyło 15 lat, by na szczerych polach wokół lotniska w Jasionce wyrósł wypełniony nowoczesnymi fabrykami Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis. Powstały laboratoria, w których testuje się drony i inteligentne szyby, rodzą się innowacyjne startupy. To efekty działalności Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., którą utworzono 25 lat temu, by wspólnie z samorządem tworzyła i realizowała strategię rozwoju Podkarpacia. Jubileuszowa gala odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie już 20 grudnia br.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. jest niewiele młodsza od demokratycznej Polski. Powołana została w 1993 roku, a więc w okresie, kiedy próbowano ułożyć na nowo rozsypaną krajową gospodarkę, zmieniając ją z planowej na rynkową. RARR S.A., która miała współtworzyć strategię dla regionu w tej nowej rzeczywistości, w sposób naturalny stała się instytucją wspierającą rozwój przedsiębiorczości. To ta instytucja uczyła samorządy i mieszkańców regionu, jak korzystać z Funduszy Europejskich jeszcze w okresie przedakcesyjnym.

W 2001 roku w RARR S.A. powstało Centrum Obsługi Inwestora – pierwsze w regionie. Jego głównym zadaniem stało się zainteresowanie światowych firm budową zakładów przemysłowych na Podkarpaciu. Dwa lata później, w 2003 roku, na terenach otaczających lotnisko w Jasionce utworzono Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS. Pierwszymi strategicznymi partnerami stały się firmy: Borg Warner i MTU Aero Engines. Jedna z branży motoryzacyjnej, a druga – lotniczej. To gałęzie przemysłu wpisane obecnie do strategii województwa podkarpackiego jako inteligentne specjalizacje regionu, obok IT i kosmonautyki oraz jakości życia. Dziś Aeropolis skupia firmy wszystkich tych branż. Działają one na skalę globalną, korzystając z bliskości lotniska i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena oraz kuźni kadr, jakimi są rzeszowskie szkoły i uczelnie.

W ciągu 25 lat działalności RARR S.A. stworzyła środowisko przyjazne młodym firmom w Inkubatorze Technologicznym, pomogła setkom firm w pozyskaniu unijnych środków i przeszkoliła tysiące osób. Obecnie koncentruje się na tworzeniu ekosystemu startupowego i intensywnie pomaga w rozwoju ekonomii społecznej. Nadal wspiera przedsiębiorców, sięgających po dofinansowanie z Unii Europejskiej i świadczy na ich rzecz usługi podstawowe i specjalistyczne. Rozwija także działalność badawczo-rozwojową w laboratoriach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis.

– W ostatnich kilkunastu latach udało się nam stworzyć jeden z najlepszych ekosystemów biznesowych w Polsce. Ogromnie pomogły pieniądze unijne, ale wszystko zaczęło się od wizji takiego ich wykorzystania, by w sercu Podkarpacia powstały komfortowe warunki do budowy firm i kapitału, co przełoży się na dostatnie życie mieszkańców regionu, ich dzieci i wnuków. W realizację tego planu zaangażowało się wiele osób, przede wszystkim naszych pracowników i im szczególnie będę chciał podziękować podczas jubileuszowego spotkania w Filharmonii Podkarpackiej – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.

Udział w gali z okazji 25-lecia RARR S.A. i 15-lecia PPN-T Aeropolis zapowiedziało wielu wspaniałych gości. 20 grudnia na uroczystości w filharmonii pojawią się samorządowcy i przedsiębiorcy, przedstawiciele najważniejszych instytucji w regionie. Z recitalem fortepianowym wystąpi Krzysztof Iwaneczko, zwycięzca szóstej edycji „The Voice of Poland”. Będzie okazja do wspomnień i inspiracji na kolejne ćwierćwiecze. Bo wszystko zaczyna się od idei.

Podziel się z innymi

Shares

Czy podoba się Wam tegoroczna dekoracja świąteczna na dębickim Rynku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.