Previous
Next
Previous
Next

APELUJEMY O ROZWAGĘ NA DROGACH W SYLWESTRA I NOWY ROK

Podobnie jak w okresie bożonarodzeniowym, również w Sylwestra i Nowy Rok, Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem podróżujących. Dołożymy starań, aby wszyscy którzy wyruszą na spotkania i zabawy sylwestrowe dotarli bezpiecznie do celu i równie bezpiecznie powrócili do swoich domów.

Od piątku na drogach będzie więcej patroli ruchu drogowego. Wzmożone działania będą prowadzone do Nowego Roku, zakończą się o północy 1 stycznia. Kierowcy mogą przede wszystkim liczyć na pomoc policjantów poprzez ich obecność patroli w miejscach szczególnie niebezpiecznych, oraz zapewnienie płynności ruchu na głównych trasach.

Policjanci będą prowadzić działania prewencyjne, jednakże ci, którzy w sposób rażący będą naruszać przepisy ruchu, muszą spodziewać się odpowiedniej reakcji ze strony funkcjonariuszy. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którym zależy na bezpiecznym dotarciu do celu, mogą liczyć na odpowiednie wsparcie ze strony Policji.

Piłeś, nie jedź!

Zabawy i spotkania sylwestrowe z pewnością będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli jednak zdecydujemy się na spożywanie alkoholu, powinniśmy pamiętać, że bezwzględnie należy zrezygnować wówczas z prowadzenia pojazdu. Osoby, które łamią zakazy nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest duże, a ewentualne konsekwencje bardzo poważne. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi nawet 2 lata pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku drogowego po alkoholu można nawet dożywotnio stracić prawo jazdy. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Zapamiętaj !

  • Nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będzie podawany alkohol.
  • Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol, zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości. Zapewnij im nocleg, zamów taksówkę itp.
  • Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do picia.
  • Nie zmuszaj kierowców do wznoszenia toastów.
  • Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
  • Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu przymocuj do ubrania element odblaskowy.

Niskie temperatury mogą być niebezpieczne. Nie bądź obojętny!

Warto pamiętać, że alkohol  i niskie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia. Pamiętajmy o tym w czasie sylwestrowej zabawy. Alkohol daje złudne poczucie rozgrzania, po wypiciu organizm bardzo szybko się wychładza. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas ujemnych temperatur. Wystarczy nieostrożność, z pozoru błahy upadek, nietrzeźwy człowiek może nie mieć siły, by się podnieść. Skutki mogą być tragiczne.

Pamiętajmy o tym szczególnie w trakcie sylwestrowej zabawy, kiedy często wychodzimy na zewnątrz przywitać Nowy Rok lub wracamy z prywatki. Zainteresujmy się znajomymi, którzy wyszli na zewnątrz i nie wracają. Mogą  potrzebować naszej pomocy.

Apelujemy również o reagowanie na sytuacje, w której życie ludzkie może być zagrożone. Nie przechodźmy obojętnie obok osób śpiących na ławce, przystanku czy klatce schodowej. Jeden telefon na numer alarmowy 112 lub 997 może uratować komuś życie.

oprac. KGP/KWP Rzeszów

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.