Previous slide
Next slide

„Igloopolanie” – 40 lat minęło

Wyjątkowym koncertem Miejski Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” świętował 40-lecie swojego istnienia. Koncert odbył się w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury przy wypełnionej widowni. Ci z dębiczan, którzy nie mieli tego szczęścia, aby znaleźć się na widowni będą mieli okazję obejrzeć ten sam koncert 9 marca.

Historia powstania ZPiT „Igloopolanie” związana jest z możnym w swoim czasie kombinatem „Igloopol” i sięga 1978 roku. Od 1995 roku zespół funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury. Jak u zarania jego dziejów, tak i obecnie „Igloopolanie” są zespołem folklorystycznym. Celem działania zespołu jest upowszechnianie polskiego dorobku kultury narodowej, ale także wychowywanie młodego pokolenia w szacunku do własnego kraju i narodu poprzez rozwijanie wrażliwości patriotycznej i kulturalnej.

W ciągu tych 40 lat przez zespół „Igloopolanie” przewinęły się setki tancerzy, śpiewaków, muzyków. Zawsze byli to najlepsi z najlepszych. I zawsze zespół prezentował bardzo wysoki poziom artystyczny potwierdzony licznymi nagrodami, wyróżnieniami a przede wszystkim aplauzem publiczności tak krajowej, jak i zagranicznej.

Przez lata zmieniali się nie tylko członkowie zespołu, lecz także jego kadra kierownicza. Obecnie jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Romuald Kalinowski, przygotowaniem wokalnym zajmuje się Andrzej Jakubowski, kierownikiem kapeli jest Stanisław Wiktor, akompaniatorem grup dziecięcych jest Zenon Piękoś. Kinga Jurek i Kacper Jurek prowadzą grupy dziecięce i młodzieżowe. Krystyna Wiktor dba o stroje zespołu a jego kierownikiem jest Zdzisław Worek.

W I części koncertu zaprezentowali się absolwenci ZPiT „Igloopolanie” tj. ci członkowie zespołu, którzy pamiętają jego początki. Trzeba stwierdzić, że zaprezentowali doskonałą formę i kondycję, godne pozazdroszczenia. W ich wykonaniu można było zobaczyć suitę tańców Ziemi Rzeszowskiej w opracowaniu jednego z pierwszych choreografów zespołu Ignacego Wachowiaka. W tej części koncertu można było także zobaczyć „Małych Igloopolan” i grupę młodzieżową.

Po przerwie sceną DK „Mors” zawładnęli członkowie grupy reprezentacyjnej. Rozpoczęli dostojnym widowiskiem z okresu Księstwa Warszawskiego. Potem był ukraiński hopak i wreszcie suita tańców podlaskich. Pomiędzy ich występami swoje ogromne umiejętności zaprezentowali członkowie kapeli ZPiT „Igloopolanie”.

Dyplomy gratulacyjne od ministra kultury Piotra Glińskiego wręczył poseł Jan Warzecha. Otrzymali je: Joanna Bielatowicz, Agnieszka Dzik-Bargiel, Kinga Jurek, Ewa Mechla, Zuzanna Papuga, Mariusz Baryłecki, Kacper Jurek, Dawid Nawrot, Kamil Piękoś, Wojciech Mechla.

W imieniu marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla gratulacje, podziękowania i drobne upominki wręczył Czesław Łączak, radny sejmiku woj. Podkarpackiego: Kindze Jurek, Mariuszowi Baryłeckiemu, Marcinowi Bujakowi. Dyrektor MOK Jan Borek poinformował zebranych, że wystąpił do ministra Glińskiego o uhonorowanie kierownictwa zespołu. Procedura w tym wypadku jest jednak dłuższa.

Przez dłuższy czas „Igloopolanie” odbierali gratulacje i słowa uznania od zaprzyjaźnionych zespołów, instytucji, osób prywatnych.

Jak już wspomnieliśmy ten sam program koncertu zostanie powtórzony 9 marca o godzinie 17.00 w DK „Mors”. Będzie to koncert charytatywny. Bilety wstępu w cenie 20 i 10 zł. Będą jednocześnie cegiełkami przeznaczonymi na pomoc dla zmagającego się z ciężką chorobą 9-letniego Błażeja.

Źródło: MOK Dębica.

Fot. Łukasz Pas

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.