Previous
Next
Previous
Next

Zarobki w NBP. Martyna Wojciechowska straci 137 tys. zł. Przez jeden podpis prezydenta. Tak się nie zarabia w Dębicy, ale warto to wiedzieć …

Podpis prezydenta Dudy złożony we wtorek pod ustawą sprawił, że poznaliśmy zarobki w NBP. Dla Martyny Wojciechowskiej oznacza to jednak spore straty. Jak wyliczył money.pl, jeśli pensja prezesa NBP się nie zmieni, to Wojciechowska straci rocznie 137 tysięcy złotych brutto.

Oprócz pełnej jawności, ustawa wprowadza również limit zarobków. Pensje pozostałych pracowników NBP będzie co prawda nadal ustalał zarząd banku, ale – co istotne – będą miały górną granicę. Nie mogą one przekroczyć 0,6-krotności pełnego wynagrodzenia prezesa NBP.

Ile wynosi wynagrodzenie Adama Glapińskiego? Jak pisaliśmy już w money.pl, jego pensja w 2018 roku to średnio 63 531 zł brutto.

Co prawda w podpisanej we wtorek ustawie czytamy, że „wynagrodzenie Prezesa i wiceprezesów NBP ustalane jest na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”, ale to zapis, który obowiązywał również wcześniej. I pensja NBP pod te przepisy podlegała już od wielu lat.

Zakładamy więc, że pensja Adama Glapińskiego się nie zmieni.

Natomiast 0,6-krotność pensji prezesa to dokładnie 38 136,60 zł brutto. Żaden z dyrektorów nie będzie więc mógł zarabiać więcej. A do tej pory nie było to regułą i – jak policzyliśmy – 12 osób na tych stanowiskach miało wyższe pensje.

Najwięcej zarabiała Martyna Wojciechowska. Dyrektor komunikacji i promocji w NBP otrzymywała co miesiąc 49 563 zł brutto. Po zmianie przepisów czeka ją obniżka o prawie 11,5 tysiąca złotych. Rocznie więc Wojciechowska zarobi mniej o prawie jedną czwartą, czyli 137 116 zł brutto. Na rękę to 94 tys. zł, czyli równowartość niezłej klasy nowego samochodu.

Cały artykuł można przeczytać pod adresem: https://www.money.pl/gospodarka/martyna-wojciechowska-straci-137-tys-zl-przez-jeden-podpis-prezydenta-6353979474224769a.html

Źródło:www.money.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.