Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI Z PODKARPACIA PATRONAMI DĘBICKIEGO I JAROSŁAWSKIEGO BATALIONU

Pierwsze dwa bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego mają swoich patronów. Decyzją nr 131/MON ministra obrony narodowej z dnia  28 sierpnia 2019 r. nadał 33. Batalionowi Lekkiej Piechoty z Dębicy – ppłk. Adama Lazarowicza,  ps. „Klamra”, a 34. Batalionowi Lekkiej Piechoty z Jarosławia – mjr. Władysława Koby, ps. „Rak”.  To członkowie Armii Krajowej i zasłużeni żołnierze wyklęci podkarpackiej ziemi.

– „AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT – mówił w początkowym okresie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Kukuła. – WOT jako nowa formacja dopiero buduje swoją tożsamość, dlatego potrzebuje wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować”.

Władysław Koba, który stał się patronem jarosławskiego batalionu urodził się 8 stycznia 1914 r.
w Jarosławiu. Od 1932 r. był żołnierzem, następnie oficerem 3. Pułku Piechoty Legionów
w Jarosławiu. Brał udział w kampanii wrześniowej, stanął w obronie twierdzy Modlin, w latach 1940 -1945 należał do szeregów Amii Krajowej, a do 26 września 1947 r. kiedy to został zatrzymany przez UB, był członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Koba, ps. „Rak”, 21 października 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano na zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r.

Imię kolejnego żołnierza wyklętego ziemi podkarpackiej, ppłk. Adama Lazarowicza, ps. „Klamra” minister obrony narodowej nadał 33. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Dębicy.

– „Pułkownik Adam Lazarowicz jako żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, związany z ziemią dębicką niewątpliwie przysłużył się sprawie niepodległości Polski, za co zapłacił cenę najwyższą. Postać płk. Lazarowicza jest niewątpliwie godnym wzorem do naśladowania” – mówią żołnierze z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy.

Lazarowicz 1945 przybył do Rzeszowa, gdzie został kierownikiem Okręgu Rzeszowskiego WiN,
a następnie Okręgu Wrocławskiego. W grudniu 1946 został mianowany zastępcą Prezesa IV Zarządu Głównego WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego. 5 grudnia 1947 w Żninie został aresztowany przez UB. Adam Lazarowicz był więźniem Aresztu Śledczego na Rakowieckiej. Przetrzymywany w Pawilonie I, zabity strzałem w tył głowy wiosną 1951 r.

– „Adam Lazarowicz był dowódcą dbającym nie tylko o bojową sprawność swoich podwładnych – towarzyszy walki, ale także o wierność moralnym i społecznym obowiązkom. Był przy tym człowiekiem silnie zaangażowanym emocjonalnie w życie mieszkańców Podkarpacia, a zwłaszcza Ziemi Dębickiej. Swoją całą drogą życiową i tragiczną śmiercią ustanowił niedościgły wzorzec patriotyzmu, oddania Polsce. Sądzimy, że istotnie jego patronat nad dębickim batalionem pomoże kształtować właściwe postawy polskich żołnierzy” – komentuje rodzina płk. Lazarowicza.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

źródło: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.