Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Michał Andruk z Dębicy laureatem konkursu na scenariusz słuchowiska o Bitwie Warszawskiej

Michał Andruk
Fot. Magdalena Niedziela

Od 12 lat mieszka w Dębicy. Przez 14 lat był żołnierzem elitarnej jednostki GROM i brał udział m.in. w misjach w Afganistanie.  Dzisiaj Michał Andruk został laureatem konkursu zorganizowanego przez Polskie Radio i Teatr Polskiego Radia na najlepszy scenariusz słuchowiska o Bitwie Warszawskiej do którego zostało zgłoszonych kilkadziesiąt prac.

Do ogłoszonego jesienią 2019 przez Polskie Radio konkursu  z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Michał Andruk zgłosił scenariusz pt. „Cud nad Wisłą” (godło Zielnik) który decyzją jury zajął III miejsce. Nad scenariuszem słuchowiska Michał Andruk pracował kilka miesięcy.

„Od dłuższego czasu, po zakończeniu zawodowej służby wojskowej oprócz prowadzenia działalności gospodarczej zajmuję się literaturą, poezją  i rozwojem osobistym. Piszę bloga, zamieszczam relacje na facebooku i instagramie. Literatura zawsze była moja pasją. Muszę przyznać, że podczas mojej zawodowej służby wojsko bardzo dbało o mój rozwój intelektualny. Od zawsze służyłem w jednostkach elitarnych. Tam inwestuje się w ludzi, w ich rozwój intelektualny. Miałem okazję rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Napisanie scenariusza słuchowiska o Bitwie Warszawskiej jest jednym z efektów tych zainteresowań. Postanowiłem spróbować swoich sił w konkursie organizowanym przez Polskie Radio i Teatr Polskiego Radia. Moja praca to fikcja literacka wpleciona w wydarzenia historyczne Bitwy Warszawskiej ” – mówi Michał Andruk.

Konkurs którego celem jest uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej miał charakter otwarty i był skierowany do wszystkich, którzy kochają historię. Ważnym jego celem było także ukazanie przez scenariusz słuchowiska znaczenia Bitwy Warszawskiej dla dalszych losów Polski i świata, pokazanie jak istotnym wydarzeniem dla przyszłych pokoleń było zwycięstwo w 1920 roku. Słuchowiska zgłoszone do konkursu oceniało trzyosobowe Jury w składzie: Agnieszka Kamińska – Dyrektor Redaktor Naczelna Programu 1 Polskiego Radia, Anna Stempniak-Juśkiewicz – Dział Kultury Programu 1 Polskiego Radia oraz Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia. Dokonując oceny, Jury brało pod uwagę oryginalność, pomysłowość, wartość artystyczną utworu oraz atrakcyjność i realność przedstawienia scenariusza w formie radiowego słuchowiska teatralnego. Do konkursu zostały zgłoszone zarówno prace na słuchowiska dokumentalne, jak i scenariusze oparte na fikcji literackiej.

Nagrodzony scenariusz zostanie zrealizowany przez Polskie Radio i słuchowisko Michała Andruka  „Cud nad Wisłą” będzie można  usłyszeć na antenie już w sierpniu.

Nota biograficzna:

Michał Andruk, rocznik 1977, zawodowy żołnierz Wojska Polskiego w latach 2000-2017. Absolwent Poznańskiej Szkoły Chorążych w specjalności „działania specjalne”. Żołnierz 6. Brygady Powietrznodesantowej i Jednostki Wojskowej GROM (2004-2017). Uczestnik misji w Afganistanie. Odznaczony Medalem NATO, Gwiazdą Afganistanu, Medalem za Zasługi dla Policji, Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pasjonat fotografii i przedsiębiorca w branży wydawniczej. Autor tomiku poezji „To nie jest czas dla poetów”. Twórca bloga: Chawendyk.blogspot.com i zdjęć na instagramie: @Chawendyk

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.