Previous
Next

XLIV Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

XLIV Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 25 maja 2023 roku w Pustkowie-Osiedlu, okazał się niezapomnianym wydarzeniem dla uczestników i gości. Osiemnaście czteroosobowych zespołów z województwa podkarpackiego zgromadziło się, aby rywalizować w czterech różnorodnych konkurencjach, testując swoją wiedzę, umiejętności i zdolności związane z bezpieczeństwem na drodze. Cieszymy się, że to właśnie w Pustkowie-Osiedlu postanowiono zorganizować turniej – Miasteczko Ruchu Drogowego jest nowo powstałym obiektem na terenie Gminy Dębica – i jak się okazuje – realizacja tej inwestycji była doskonałą decyzją pozwalającą nawet najmłodszym Mieszkańcom Gminy na zapoznanie się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

O godzinie 9:00 na Hali Sportowej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu rozpoczął się test wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Test składał się z szeregu pytań, które sprawdzały uczestników pod kątem ich wiedzy na temat znaków drogowych, pierwszeństwa przejazdu, bezpiecznych odległości między pojazdami, sygnalizacji świetlnej, a także obowiązujących ograniczeń prędkości. Było to nie tylko sprawdzian teoretyczny, ale również próba przekazania ważnych informacji na temat bezpieczeństwa drogowego.

Po zakończeniu testu, nastąpiło oficjalne otwarcie turnieju, a po części oficjalnej nadszedł czas na emocjonującą sportową rywalizację. Wszystkie zespoły zmierzyły się z rowerowym torem przeszkód, który sprawdzał umiejętności uczestników w pokonywaniu różnorodnych przeszkód na rowerze. Przejazd przez wyboje, pochylnie, rynnę, slalom z pachołkami oraz precyzyjne manewry wymagały od zawodników nie tylko zręczności, ale także umiejętności utrzymania równowagi i przewidywania sytuacji na drodze, a każdy błąd lub nieprawidłowe wykonanie przeszkody wiązało się z otrzymaniem punktów karnych. Uczestnicy turnieju próbowali swoich sił na miasteczku ruchu drogowego, gdzie każdy uczestnik musiał wykazać się znajomością przepisów drogowych i umiejętnością bezpiecznego poruszania się po symulowanej drodze. Znaki pionowe i poziome, zmiana pasa ruchu, odpowiednie sygnalizowanie manewrów – to wszystko było oceniane przez doświadczonych policjantów z Ruchu Drogowego, którzy pełnili rolę sędziów w tej konkurencji.

Ostatnią konkurencją była symulacja wypadku rowerowego oraz udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. W tej konkurencji zespoły musiały wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętnością udzielania pomocy w trudnych sytuacjach. Szybkość reakcji, umiejętność stabilizowania poszkodowanego oraz wykonywanie odpowiednich czynności ratunkowych to kluczowe elementy oceny w tej konkurencji.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji przyszedł czas na podsumowanie i ogłoszenie wyników. Każdy zespół był oceniany pod względem liczby popełnionych błędów, za które przyznawano punkty karne. W oparciu o te punkty, ustalono końcową klasyfikację drużynową i indywidualną. Najlepsi zawodnicy oraz drużyny otrzymali zasłużone nagrody i wyróżnienia, które podkreśliły ich wysiłek i zaangażowanie.

Klasyfikacja drużynowa :

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Czarnej – 53 pkt,
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Przecławiu – 92 pkt,
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Konieczkowej – 121 pkt,
IV miejsce – Zespół Szkół w Albigowej – 123 pkt,
V miejsce – Zespół Szkół w Raniżowie – 127 pkt,
VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaśle – 137 pkt,
VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Stalach – 149 pkt,
VIII miejsce – Szkoła Podstawowa w Wielkich Oczach – 153 pkt,
IX miejsce – Szkoła Podstawowa w Antoniowie – 154 pkt,
X miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Ropczycach – 155 pkt,
XI miejsce – Szkoła Podstawowa w Nozdrzcu – 166 pkt,
XII miejsce – Szkoła Podstawowa w Gniewczynie – 173 pkt,
XIII miejsce – Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi – 174 pkt,
XIV miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaćmierzu – 175 pkt,
XV miejsce – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu – 199 pkt,
XVI miejsce – Szkoła Podstawowa w Krzeszowie – 205 pkt,
XVII miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku – 220 pkt,
XVIII miejsce – Szkoła Podstawowa w Manastercu – 250 pkt

Warto dodać, iż zwycięska drużyna będzie reprezentować nasze województwo w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 1-3 czerwca 2033 r. w Stargardzie Gdańskim.
XLIV Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Pustkowie-Osiedlu był nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim do podkreślenia ważności bezpieczeństwa na drodze i promocji odpowiedzialnego zachowania uczestników ruchu drogowego. Wydarzenie to było doskonałą okazją do edukacji i integracji społeczności lokalnej, a także uhonorowania tych, którzy aktywnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Organizatorami XLIV Wojewódzkiego Finału Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Pustkowie-Osiedlu byli : Gmina Dębica, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, Polski Związek Motorowy, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Powiatowa Policji w Dębicy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu. Ponadto, wydarzenie zostało objęte patronatem Wojewody Podkarpackiego – P. Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego – P. Władysława Ortyla oraz Wójta Gminy Dębica – P. Stanisława Rokosza.

Sponsorami nagród ze strony Gminy Dębica byli :
ROMET sp. z o.o. – fundator nagrody głównej – roweru górskiego
Śnieżka Group
Plastbud Sp. z o.o.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.