Previous
Next

18. rocznica śmierci Kazimierza Lipienia

Kazimierz Lipień po zdobyciu Mistrzostwa Polski w 1975 roku. Fot. Muzeum Wisłoki

12 listopada mija 18 lat od śmierci Kazimierza Lipienia, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976, Mistrza Świata i Mistrza Europy w zapasach w stylu klasycznym, wieloletniego zawodnika Wisłoki Dębica.

Kazimierz Lipień Urodził się 6 lutego 1949 roku w Jaczkowie koło Kamiennej Góry. Wraz ze swoim bratem Józefem reprezentowali barwy dębickiej Wisłoki.

Lipień walczył stylem klasycznym w wadze piórkowej, która przyniosła mu najwięcej medali. Najlepszy okres w jego karierze przypada na lata 70 i 80 ubiegłego wieku. Był dwukrotnym mistrzem świata i trzykrotnym mistrzem Europy. Dwa razy stanął na podium igrzysk olimpijskich. W 1972 roku w Monachium i cztery lata później w Montrealu, gdzie wywalczył brązowy oraz złoty medal.

Po zakończeniu kariery Kazimierz Lipień wyjechał do Szwecji, tam trenował z młodzieżą w różnych klubach. Za sportowe zasługi uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Pierścieniem Polskiego Związku Zapaśniczego.

Rok 1976. Kazimierz Lipień na warszawskim Okęciu po powrocie z Igrzysk Olimpijskich w Montrealu gdzie zdobył złoty medal. Źródło: „70 lat MKS WISŁOKA DĘBICA” październik 1978/ Muzeum Wisłoki

Kazimierz Lipień zmarł w sobotę 12 listopada 2005 roku, w wieku 56 lat, w Nowym Jorku. Pogrzeb tego polskiego zapaśnika odbył się 16 listopada w Kamienskim Funeral Home w Walington, New Jersey, USA.

W środę 23 listopada na cmentarzu komunalnym w Dębicy odbył się ostateczny pochówek tego znakomitego sportowca. W uroczystościach obok rodziny uczestniczyli mieszkańcy Dębicy. Obecnych było również wielu sportowców m.in. Andrzej Supron.

Kazimierza Lipienia pożegnał także jego trener Janusz Tracewski. Na pogrzebie obecni byli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Kazimierz Lipień został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Osiągnięcia sportowe Kazimierza Lipienia (kategoria do 62 kg):

1971 Mistrzostwa Świata Sofia srebro
1972 Letnie Igrzyska Olimpijskie Monachium brąz
1972 Mistrzostwa Europy Katowice brąz
1973 Mistrzostwa Świata Teheran złoto
1973 Mistrzostwa Europy Helsinki srebro
1974 Mistrzostwa Świata Katowice złoto
1975 Mistrzostwa Świata Mińsk srebro
1975 Mistrzostwa Europy Ludwiks złoto
1976 Letnie Igrzyska Olimpijskie Montreal złoto
1977 Mistrzostwa Świata Getteborg srebro
1978 Mistrzostwa Świata Meksyk srebro
1978 Mistrzostwa Europy Oslo złoto
1979 Mistrzostwa Europy Bukareszt brąz

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.