Previous
Next

Dębica nie kupi Bożnicy za blisko 400 tysięcy złotych

Na piątkowej sesji Rady Miejskiej w Dębicy nie była rozpatrywana sprawa ewentualnego zakupu przez miasto budynku dawnej żydowskiej świątyni zwanej potocznie „Bożnicą”. Jej ewentualny zakup miałby kosztować Dębicę około 400 tysięcy złotych.

-Jaki by to miało sens, gdybyśmy kupowali Bożnicę za taką sumę? – irytował się przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Józef Sieradzki. Tyle mniej więcej wpłynie do kasy miasta z tytułu podniesienia podatków od środków transportu. Wynikałoby z tego, że kupimy Bożnicę za pieniądze z podwyżki jaką serwujemy mieszkańcom Dębicy.

Przypomnijmy: Żydowska świątynia zwana Bożnicą należy obecnie do Gminy Żydowskiej w Krakowie. Przez wiele lat była własnością Dębicy, która za czasów burmistrza Zygmunta Żabickiego wyremontowała gruntownie dach i ściany budynku. W 1995 roku Bożnica została przekazana w ręce Gminy Żydowskiej w Krakowie na mocy ustawy o restytucji mienia żydowskiego. Do roku 2017 roku trwał handel w tym budynku i obiekt nosił nazwę Dom Handlowy Janina. Od momentu zlikwidowania w nim działalności handlowej budynek jest zamknięty i tylko od czasu do czasu organizowane są tam wydarzenia artystyczne. Jakiś czas temu pojawił się pomysł, aby odkupić od obecnych właścicieli za cenę około 400 tys. złotych budynek. Autopoprawka burmistrza w tej sprawie została ściągnięta z porządku obrad na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Dębicy.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.