Previous
Next
Previous
Next

Prawie 2 mln zł na remonty zabytkowych kościołów

Foto kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy koło GorlicPonad 1 mln 700 tys. zł otrzymały parafie diecezji tarnowskiej na remonty zabytkowych kościołów. Taka jest wysokość dotacji dla 32 projektów. Pieniądze pochodzą z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. To ostatnia tak wysoka kwota na prace konserwatorskie dla parafii diecezji tarnowskiej. Od początku roku pieniądze na ten cel przekazali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędy Marszałkowskie w Krakowie i Rzeszowie, Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków w Krakowie i Przemyślu. Dotacje wynoszą w sumie ponad 7 mln zł.
„W tym roku mamy więcej pieniędzy na remonty zabytkowych świątyń. Sezon konserwatorski rozpocznie się tuż po świętach. Najwięcej remontów dotyczy drewnianych kościołów. W większości przypadków jest to też kontynuacja prac” – mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.
Pieniądze z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie trafią m.in. do parafii św. Mikołaja w Bochni oraz w Wojniczu, Męcinie, Pisarzowej, Skrzyszowie, Nowej Jastrząbce, Zawadzie, Tuchowie, Starym Sączu, Iwkowej, Szlachtowej, Tylmanowej i Limanowej.
Dotacje wynoszą od 6 tys. do 150 tys. zł. Dzięki pieniądzom zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie m.in. kościołów, ołtarzy, witraży, rzeźb, polichromii, obrazów, ambon i portali gotyckich.
„Cieszę się, że rozpoczną się prace w drewnianym kościele w Powroźniku. Zostanie tam przeprowadzona konserwacja ikonostasu. Dofinansowanie wynosi 100 tys. zł. Bez wątpienia wpis na listę UNESCO przyczynił się do rozpoczęcia prac konserwatorskich”- dodaje ks. Drewniak.
Oprac. Ewa Biedroń
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.