Previous
Next
Previous
Next

3 Maja wystawią operę „Straszny Dwór”

strasny dworW tym roku mija 15 lat od chwili gdy w Dębicy rozpoczęto wystawiać opery. Za kilka dni z  z okazji Święta Narodowego 3 Maja odbędzie się premiera kolejnej opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki.  W dębickim Domu Kultury „Mors”,  3 maja o godz.18.00 wszyscy miłośnicy sztuki operowej będą mieli okazję wysłuchać i zobaczyć kolejne dzieło przygotowane przez dębickich artystów.
Straszny dwór  to polska opera w czterech aktach skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864. Libretto do opery napisał Jan Chęciński. Posiadając cechy romantyczne i komediowe zarazem, dzieło cechuje silne zabarwienie patriotyczne. Z powyższych powodów było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów). Premiera polska przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną. Opera napisana po upadku powstania styczniowego jest wielkim manifestem patriotycznym. Prapremiera miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Dzieło jest uważane za najlepszą operę Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku.
Wykonawcy dębickiej wersji „Strasznego Dworu” będą: Alicja Płonka, Karolina Pawula, Katarzyna Plewniak, Sylwia Wojnar, Barbara Maj, Maria Orłowska, Zdzisław Wojtynkiewicz, Paweł Trojak, Maciej Kucera, Leopold Stawarz, Maciej Gorczyczyński, Tomasz Furman, Jan Maślanka. Towarzyszyć im będą orkiestra, chór i balet.
Pomysłodawcą i kierownictwem muzycznym zajął się Paweł Adamek.  Reżyserem jest Jakub Bulzak, zaś scenografią zajął się Wacław Jałowiec. Choreografię przygotował Romuald Kalinowski, za światło odpowiada Zdzisław Worek a za kostiumy Irena Lewicka.  Opera zostanie wystawiona pięciokrotnie, kolejne spektakle: 4,10,11 i 17 maja, godz.18.00. Wstęp za zaproszeniami. Chętni będą mogli przekazać dobrowolne datki na rzecz Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego.

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.