Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

O dawnych żydowskich mieszkańcach Dębicy

zydtMiejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zorganizowała dnia 27 marca spotkanie z Panem Arkadiuszem Więchem, regionalistą, pasjonatem historii naszego regionu. Temat spotkania „Galicyjski sztelt. Życie codzienne żydowskich mieszkańców dawnej Dębicy”.
Sztetl – wywodzące się z języka jidysz określenie oznaczające małe miasteczko, zamieszkane w dużej części przez ludność żydowską. Pan Więch mówił min. o początkach osadnictwa żydowskiego w regionie, jak wyglądała struktura narodowościowa Dębicy w XIX wieku i w okresie międzywojennym a przede wszystkim jak wyglądała codzienność życia w mieście.
„Na co dzień jednak zarówno katoliccy jak i żydowscy mieszkańcy Dębicy współżyli ze sobą bez większych zadrażnień. Owo współistnienie obok siebie było codzienną rutyną, w której publicznej przestrzeni występowały obok siebie chrześcijańska niedziela i żydowski szabas w sobotę.”
„Życie obu społeczności układało się, zatem, na co dzień poprawnie, wspólnie uczestniczyły one w życiu miasteczka, wspólnie chodzono na zabawy, do kina, brano udział w pokazach lotniczych na dębickich błoniach, obserwowano wojskowe parady, brano udział w amatorskich kółkach teatralnych. Bardzo duża część żydowskich mieszkańców miasta nosiła w sobie poczucie dziejowej wspólnoty z swoimi polskimi, katolickimi sąsiadami”.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II, II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Twardowskiego, oraz Miejskiego Gimnazjum Nr 4 wraz z opiekunami oraz czytelnicy. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.