Previous
Next
Previous
Next

Uroczystości patriotyczno-religijne na Górze Śmierci.

gs30 kwietnia 2014r., w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej odbyły się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Pustkowie upamiętniające tysiące więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozie pracy przymusowej w Pustkowie.
 
Na uroczystość przybyli przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, władze samorządowe z całego Podkarpacia. Przybyli szczególnie ważni goście – byli więźniowie Pustkowskiego obozu pracy, ponadto przedstawiciele poszczególnych kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, delegację Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, reprezentanci Związku Inwalidów Wojennych i wielu innych. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Po przywitaniu wszystkich zaproszonych gości przez Przewodniczącego Rady Gminy Dębica Pana Piotra Żybury. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy, Jacek Dymitrowski przybliżył historię Obozu Pracy Przymusowej w Pustkowie-Osiedlu. Zwrócił się z osobistym apelem do wszystkich zgromadzonych w szczególności do młodzieży, aby pamięć o ludziach i  miejscu nie zaginęła. Uroczystą Mszę św. celebrował Ks. Roman Woźny – proboszcz parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pustkowie-Osiedlu. Oprawę muzyczną przygotował Chór Parafialny z Pustkowa-Osiedla oraz Orkiestra Dęta Gminy Dębica. Po Mszy Św. nastąpiła wzruszająca część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie – Osiedlu. W dalszej kolejności miał miejsce Apel Pamięci w asyście 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zakończony salwą honorową. Po zakończeniu Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem. Organizatorami uroczystości była Gmina Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Starostwo Dębickie, Starostwo Ropczycko – Sędziszowskie, Miasto Dębica, Miasto Ropczyce oraz Gmina Ostrów.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.