Previous
Next
Previous
Next

Moja przygoda z hokejem zaczęła się bardzo niewinnie – rozmowa z Marcinem Hadowskim nowo wybranym prezesem Uczniowskiego Klubu Hokejowego

01Jak i kiedy zaczęła się Pana przygoda z hokejem? Dlaczego ta dyscyplina?
Przygoda z hokejem zaczęła się bardzo niewinnie, syn 6 lat temu oznajmił mi że chce trenować tak jak koledzy z klasy. Zapisując go do sekcji hokejowej nie spodziewałem się że tak to się wszystko potoczy. Po upływie roku, sam dla zabawy trenowałem z dębickimi oldboyami, a jak się potem okazało wspólnie  wystartowaliśmy w karpackiej lidze amatorskiej zdobywając w sezonie 2011/12 wicemistrza i puchar ligi. Następnie była druga seniorska liga
w okręgu wschodnim, w tworzenie którego bardzo mocno byłem zaangażowany. W sezonie 2012/13 zdobyliśmy wicemistrza okręgu by sezon później zdobyć tytuł mistrza, co dało nam prawo udziału w turnieju finałowym o tytuł Mistrza Polski 2 ligi. Niestety ulegliśmy drużynie z Gdańska. W strukturach klubu jestem od 4 lat, do tej pory pełniłem funkcję Skarbnika. Przypuszczam że gdyby nie zainteresowanie swoich dzieci hokejem – córka też kilka lat trenowała w klubie, moje zaangażowanie w struktury klubu nie byłoby tak duże. Wiele spraw w moim życiu tak się poukładało że dużo czasu prywatnego mogłem poświęcić dla rozwoju hokeja w Dębicy. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że nie był to czas stracony.
Przez 4 lata był Pan skarbnikiem w Zarządzie UKH – skąd decyzja o kandydowaniu na wyższe stanowisko? Dotychczasowa działalność we władzach Klubu przygotowała Pana do zmierzenia się z odpowiedzialnością pracy prezesa?
Duże poparcie członków klubu ułatwiło mi podjęcie decyzji o kandydowaniu na to stanowisko. Jeżeli chodzi o przygotowanie do funkcji prezesa to miałem na to cztery
lata działając w poprzednim zarządzie głównie z Prezesem Stanisławem Piskorem, który wprowadził mnie w specyfikę i zasady funkcjonowania klubu, za co korzystając z okazji chcę Prezesowi Piskorowi bardzo podziękować.
Co może Pan powiedzieć na temat obecnego składu Zarządu? Wszystkie wybrane osoby to „świeża krew”- nie ma nikogo z poprzednich władz.
„Świeża krew” dlatego że oficjalnie pojawili się w zarządzie klubu, ale większość tych osób w trakcie poprzedniej kadencji angażowało się już w działalność sekcji. Przed nami wiele trudnych decyzji związanych ze startem w nadchodzącym sezonie w rozgrywkach seniorów i pięciu grup młodzieżowych. Powszechnie wiadomo że sport związany jest z finansami, a o te w dzisiejszych czasach nie łatwo. Jestem przekonany że w obecnym składzie przy obecnym podziale funkcji sprostamy wszystkim wyzwaniom.
Jest Pan także członkiem Zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i Podkarpackiego Związku Hokeja – trzy poważne funkcje naraz – nie za dużo jak na jedną osobę?
Przez ostatnie cztery lata na pewno obowiązków mi przybyło , ale jak mówi powiedzenie : „nic o nas bez nas” dlatego nie uchylam się od angażowanie w poszczególne
struktury związku i okręgu. Wiąże się to też z rozwojem naszego klubu, można śmiało powiedzieć że jesteśmy coraz bardziej widoczni na hokejowej mapie Polski. Pełnione funkcje w PZHL i okręgu małopolsko-podkarpackim wiążą się często z wyjazdami, co na pewno nie ułatwia mi życia. Patrząc na dobro rozwoju hokeja w Dębicy nie mam innego wyjścia.
Nie jest tajemnicą, że sytuacja hokeja w Polsce przedstawia się nieciekawie. Jak w takich warunkach zachęcić młodzież do poważnego traktowania tej dyscypliny?
Biorąc pod uwagę iż w latach 70-tych reprezentacja Polski rywalizowała z najlepszymi światowymi drużynami, to niestety od tego czasu dyscyplina mocno podupadła. Jako ostatnia ze sportów drużynowych nie posiada ligi zawodowej, będąc w PZHL-u z obecnym zarządem czynimy mocne starania żeby ta sytuacja się zmieniła. Jest to decyzja wspólna związku i klubów ekstraklasowych, więc do wypracowania wspólnego stanowiska trzeba kompromisu. Hokej jest dyscypliną drużynową, która nie posiada sponsora dla ligi. Miejmy nadzieję że uzawodowienie rozgrywek zmieni tą sytuację. Żeby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania hokeja na lodzie na pewno warto podkreślić że nawet z takiego miasta gdzie nie ma tradycji hokejowych można wybić się wyżej. Kilku naszych wychowanków zostało powołanych do reprezentacji Polski, między innymi Bartosz Ciura kadra U-16, U-18, U-20 i seniorzy, Arkadiusz Nowak kadra U-16 i najsympatyczniejsza nasza kadrowiczka Magda Mroczka , która dwa razy była na kadrze do lat 18-stu. Warto wspomnieć że dzięki systematyce treningowej i zaangażowaniu, każdy z zawodników ma szansę na edukację na poziomie licealnym w Szkole Mistrzostwa Sportowego (SMS) w Sosnowcu, którą ukończył Bartosz Ciura – obecnie zawodnik w ekstra ligowej Unii Oświęcim.
Obecnie w szkole SMS uczy się Arkadiusz Nowak. W tym sezonie dołączy do niego o rok młodszy Jakub Szukała, szansę mają również Bartosz Barszcz i Fabian Tatarski. Taka ilość zawodników w SMSie świadczy o tym, że szkolenie hokejowe w Dębicy od lat działa w dobrym kierunku. Zachętą dla przyszłych hokeistów jak i dla ich rodziców jest fakt, iż nasz klub jako nieliczny w Polsce zapewnia dla początkujących zawodników kompletny sprzęt ochronny. Na początku trenowania jest to niejednokrotnie barierą ze względu na cenę. Komplet sprzętu na pierwszoklasistę kosztuje około 800 zł. Zapewniamy również wykwalifikowaną kadrę instruktorsko-trenerską. Od kilku sezonów zawodnicy są pod opieką trenerów, którzy zdobywali doświadczenie w drużynach ekstraklasowych i pierwszoligowych. Od września bieżącego roku w planach klubu jest zatrudnienie dwóch kolejnych instruktorów. Warto wspomnieć, że nad najważniejszym członem drużyny, czyli bramkarzami systematycznie od ponad sezonu czuwa Gabriel Samolej. Wielokrotny olimpijczyk i trener kadrowych bramkarzy.
Dębica obfituje w sportowe propozycje dla dzieci i młodzieży – piłka nożna, pływanie, karate, siatkówka, łyżwiarstwo figurowe – znajdzie się miejsce dla hokeja?
Trzeba przyznać że nasze miasto obfituje w ofertę dla zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Nie ma się temu co dziwić, bo dysponujemy bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą sportową. Jestem przekonany, że wśród wielu dyscyplin sportowych hokej trwale wpisze się w wizerunek sportowy Dębicy. Warto zauważyć że klub istnieje już 16 lat i od początku swego istnienia ciągle sie rozwija, tzn, średnio co dwa-trzy sezony przybywa nam kolejna grupa rozgrywkowa. Od dwóch sezonów prowadzimy rozgrywki w drugiej lidze seniorskiej, a w ubiegłym sezonie wystartowali seniorzy pierwszoligowi. Wszystko to wpłynęło na zainteresowanie kibiców hokejem oraz dostarczyło nam nowych zawodników.
Jakie plany na przyszłość w związku z Uczniowskim Klubem Hokejowym?
Plany są bardzo rozległe. Na pewno priorytetowo będziemy traktować start seniorów w pierwszej lidze. Biorąc pod uwagę miniony sezon jesteśmy zdecydowanie mocniejsi patrząc na skład zawodników , natomiast ciągłą niewiadome jest zabezpieczenie finansowe tej drużyny. Nowy zarząd intensywnie działa w tej kwestii, więc najbliższe dwa miesiące pokażą nam w którą stronę pójdziemy. Prowadzimy negocjacje z różnymi firmami w związku z objęciem funkcji sponsora tytularnego, pozwoli to nam na ustabilizowanie finansowania, a firmie podniesie wartość wizerunku i wzmocnienie pozycji na rynku. Warto wspomnieć, że od tego roku Urząd Miasta może wspierać sport seniorski dzięki uchwale o sporcie kwalifikowanym. Jest to ważne bo wyjazdy na mecze ligowe, obsługa sędziowska meczy generują bardzo duże koszty. Warto tu wspomnieć że seniorzy reprezentują Dębicę w miastach takich jak Gdańsk, Toruń, Warszawa – to te najdalsze. Jest też wiele miast na Śląsku i na południu Polski. Miejmy nadzieję, że wsparcie miasta Dębica z roku na rok będzie większe! Korzystając z okazji w imieniu zawodników i zarządu pragnę podziękować Władzom Miasta i Dyrekcji MOSiR za dotychczasową pomoc w rozwoju sekcji hokejowej.
Kolejnym ,ważnym kierunkiem działania jest rozpoczęta już od trzech sezonów współpraca z placówkami oświatowymi mająca na celu połączenie edukacji z trenowaniem hokeja. Posiadamy obecnie trzy roczniki w gimnazjum nr 3. W nadchodzącym roku szkolnym w szkole podstawowej nr 5 edukację szkolno-hokejową rozpoczną dzieci z klas 4 i 5. Dzięki bardzo dużemu zainteresowaniu hokejem najmłodszych, można było również z pozytywnym skutkiem rozpocząć plany tworzenia klas pierwszych podstawowych w szkołach nr 5 i nr 11. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie ciągłości szkolenia hokejowego połączonego z nauką. Jeżeli wszystko poukłada się zgodnie z naszymi planami to za 3 lata będziemy mieli komplet roczników w klasach podstawowych 1-6 i gimnazjalnych 1-3. Problemem w naszym mieście , nie dotyczy to tylko hokeja na lodzie , jest to iż na poziomie nauczania w szkołach średnich nie ma możliwości kontynuowania nauki połączonej z trenowaniem w ramach szkoły . Mamy nadzieję że sytuacja ta się zmieni i kluby wspólnie ze Starostwem Powiatowym wypracują system edukacyjno-szkoleniowy.
Trzeba również wspomnieć że oprócz seniorów 1 i 2 ligi posiadamy kilka grup młodzieżowych , dla których zarząd też musi zapewnić start w rozgrywkach ligowych i
turniejowych. W nadchodzącym sezonie plany te obejmują dwa roczniki mini hokeja, żaków młodszych, młodzików i juniorów młodszych. W takim razie pozostaje mi życzyć Panu powodzenia i realizacji zamierzeń.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
Rozmawiała Dorota Gawle
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.