Previous
Next
Previous
Next

Wakacyjna Folkloriada z Polonią

folkloriada_201426 lipca br. na dębickim Rynku odbędzie się spotkanie z folklorem, którego główna gwiazdą będzie Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” z Chicago. Zaprezentują się również ZPiT „Bandanki” z Ustrzyk Dolnych, oraz dębickie zespoły „Mali Igloopolanie” i „Morsy”. Koncert rozpocznie się o godz.17, w razie niepogody zostanie przeniesiony do Domu Kultury „Mors”.

ZPiT „Lajkonik” przyjeżdżał do Polski wielokrotnie, goszcząc na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. W ramach Festiwalu, którego tegoroczna edycja rozpocznie się 25 lipca, odbywają się Dni Polonijne w Województwie Podkarpackim, podczas których zaproszone zespoły występują w podkarpackich miastach i gminach, tym razem goście z Ameryki odwiedzą też Dębicę.

Zespół Lajkonik powstał jesienią 1991 r. w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Został założony przy Polskiej Misji Duszpasterskiej w Chicago za zgodą sp. księdza Władysława Gowina, ówczesnego Dyrektora Misji. Obecnym dyrektorem Lajkonika jest ks. Andrzej Maślejak. Zespół jest członkiem Związku Narodowego Polskiego grupy 3241 oraz Polish Folk Dance Association of America.

Lajkonik od wielu lat zapraszany jest do udziału w koncertach oraz festiwalach na terenie Stanów Zjednoczonych. W lutym 2007 roku na zaproszenie Paderewski Symphony Orchestra, wystąpił w premierze opery „Straszny Dwór” w Rosemont Theater w Chicago, a w lipcu tegoż roku wystąpił na scenie McCormic Place w Chicago podczas festiwalu organizowanego przez Polish Folk Dance Association of America. Dumą Lajkonika są coroczne koncerty całego zespołu w salach widowiskowych, podziwiane przez publiczność z całego świata. Programem zespołu objęte są również intensywne zajęcia śpiewu, a także warsztaty artystyczne, na których młodzież pogłębia swoją wiedze o polskich obrzędach i tradycji polskiej. Kolędowanie z ZPiT Lajkonik na stałe wpisane jest w kalendarz imprez w Chicago. Programy o Lajkoniku wielokrotnie emitowane były na łamach telewizji polskiej i amerykańskiej. Zespół pokazywany był między innymi w programie Culture Around The World oraz Oblicza Ameryki.

W zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Halina Misterka, kierownikiem muzycznym i akompaniatorem – Marta Dudek, kierownikiem administracyjnym – Maria Grzebień, kierownikiem garderoby – Renata Orlowska.

Zespół Tańca Ludowego „BandankI” działa przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej i Zespole Szkól Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Zespół występuje na uroczystościach szkolnych i środowiskowych. Promuje miasto Ustrzyki Dolne i Powiat Bieszczadzki podczas przeglądów tanecznych oraz prestiżowych występów w regionie, kraju i za granicą. W repertuarze tanecznym zespołu są tańce narodowe, ludowe. Kierownikiem zespołu jest Beata Maciołek, choreografem i instruktorem Tomasz Rożek.

Zespół Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie” działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy. Zespół bierze czynny udział w regionalnych uroczystościach, koncertach charytatywnych, przeglądach tanecznych oraz festiwalach. Celem zespołu jest upowszechnianie polskiego dorobku kultury ludowej oraz wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego regionu i narodu poprzez rozwój wrażliwości patriotycznej i kulturalnej. Choreografami zespołu są Kinga Jurek i Kacper Jure, akompaniament – Zenon Piękoś, przygotowanie kostiumów – Krystyna Wiktor.

Zespół Ludowy „Morsy” powstał na początku lat 70’, koncertował na różnych uroczystościach i spotkaniach w kraju i za granicą, m.in. na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Ze specjalnym programem koncertował dla Papieża Jana Pawła II w Watykanie. Zespół z dużym doświadczeniem scenicznym, uczestnik wielu festiwali folklorystycznych, m. in. w Kazimierzu na Wisłą czy w Łącku. Bardzo chętnie zapraszany przez organizatorów imprez ludowych ze względu na swą barwność i kreatywność artystyczną. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sylwia Murdza-Chrobak.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.