Previous
Next
Previous
Next

Mariuszowi Trojanowi pozostał już tylko krok, aby zostać oficjalnym kandydatem PiS na burmistrza Dębicy. Marszałek Ortyl w biurze posła Warzechy.

cccccccccccccW sobotę 2 sierpnia w biurze poselskim posła Warzechy w Dębicy spotkali się Władysław Ortyl – marszałek województwa, który aktualnie pełni również funkcję pełnomocnika Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu nr 23 – Rzeszów, poseł Jan Warzecha – przewodniczący zarządu miejskiego i powiatowego PiS w Dębicy oraz Mariusz Trojan – zastępca burmistrza Dębicy. Wszyscy trzej udzielili krótkiego wywiadu dla Polskiej Telewizji Regionalnej. Odpowiadali na pytania dotyczące nadchodzących wyborów samorządowych w listopadzie 2014 roku.
Władysław Ortyl – szef struktur okręgowych PiS zaznaczył, że w Dębicy wytworzyła się niesprzyjająca atmosfera wokół sprawującego funkcję burmistrza miasta. Sformułowany został nieprawomocny wyrok sądu i chociaż nie ma oskarżeń o korupcję czy czerpanie osobistych korzyści, to z uzasadnienia wyroku wynika, że popełniono błędy, co spowodowało potrzebę wyłonienia przez Prawo i Sprawiedliwość nowego kandydata do tej ważnej funkcji. Wyrażając rekomendacje na to stanowisko, należało mieć na względzie to, aby otrzymał on szerokie poparcie różnych ugrupowań i organizacji, i tym samym zwiększył szanse na zwycięstwo, ale przede wszystkim – aby przyszły burmistrz wniósł nową jakość do kierowania i zarządzania miastem. W sprawowaniu urzędu w przyszłości nie może być żadnych niedopowiedzeń ani niejasności.
Poseł Jan Warzecha przekazał dębiczanom za pośrednictwem PTVR, że rekomendacje dla kandydata na burmistrza ze strony zarządu miejskiego PiS w Dębicy otrzymał pan Mariusz Trojan. Potwierdził, że wpłynęły jeszcze dwie propozycje kandydatów, jednak nikt poza Mariuszem Trojanem nie jest już przez zarząd miejski PiS brany pod uwagę w ubieganiu się o tę funkcję. Odnosząc się do pytania pani redaktor PTVR co do zgłoszonego przez Czesława Łączaka alternatywnego kandydata, poseł Warzecha odpowiedział, że ten nie może być rozważany jako kandydat PiS na burmistrza. Uzasadnił to w ten sposób, że nie może być premiowana osoba, która dokonała w krótkim okresie „politycznego czwórskoku”. W ciągu niecałych dwóch lat zgłoszony przez radnego sejmiku kandydat został usunięty z szeregów PiS za tworzenie konkurencyjnego wobec tej partii klubu radnych, ponadto trzy razy zmieniał swoją przynależność lub sympatię do organizacji lub partii.
– U nas, oprócz kompetencji i doświadczenia, premiowana jest także uczciwości i lojalność – tłumaczy Warzecha. – Nie zamykamy innym osobom drogi do współpracy, tym bardziej, gdy należą czy sympatyzują dalej z ugrupowaniem prawicowym, jednak zdecydowanie bardziej cenimy kandydatów o większej stabilności politycznej. Jeśli kandydat będzie mógł już zostać oficjalnie ogłoszony, zostanie to niezwłocznie przekazane mediom – zapewnił poseł. Przestawił również uzasadnienie, które pokrywa się z tym oficjalnym, przekazanym przez niego do władz okręgowych i krajowych partii. Przypomniał, że Mariusz Trojan, pełniąc funkcję wiceburmistrza przez dwie kadencje, dał się poznać jako osoba odpowiedzialna, zdyscyplinowana, solidna, dotrzymująca słowa i lojalna wobec swoich współpracowników, ale także koalicjantów w radzie miejskiej.
Rekomendowany na kandydata – Mariusz Trojan w rozmowie z redaktor Ewą Podolską z PTVR potwierdził chęć podjęcia się wyzwania, jeśli zostanie oficjalnym kandydatem ogłoszonym przez władze PiS, i wyraził nadzieję na otrzymanie wsparcia przede wszystkim ze strony oczekujących zmian dębiczan, ale także środowisk prawicowych, patriotycznych i katolickich oraz lokalnych przedsiębiorców. Potwierdził, że jest osobą bezpartyjną, i aby nie być kojarzonym z kimkolwiek, nie chce na etapie wyłaniania kandydata należeć do żadnej organizacji o ambicjach samorządowych, dlatego początkiem lipca wystąpił ze Wspólnoty Ziemi Dębickiej- koalicjanta PiS w mieście i powiecie.
-Chcę zostać kandydatem Komitetu Prawo i Sprawiedliwość popieranym również przez Wspólnotę Ziemi Dębickiej – powiedział.
Proces wyłaniania kandydata w dębickim PiS rozpoczął się na przełomie lutego i marca tego roku od przeprowadzenia sondażu lokalnego. Ankietę prowadziło w terenie 5 pracowników na reprezentatywnej próbie ponad 600 respondentów w różnych miejscach Dębicy, z uwzględnieniem aktualnych okręgów wyborczych, wykształcenia, wieku, płci, preferencji wyborczych (ugrupowania, partii, kandydatów). W ankiecie była także sugestia o wskazanie innego kandydata, oprócz sześciu wymienionych na liście.
W sondażu uwzględniono 5 nazwisk znanych osób, dotychczas zaangażowanych w działalność samorządową, i jedną osobę z tytułem i dorobkiem naukowym, ale bez doświadczenia samorządowego. Wyniki sondażu preferencji wyborczych służyły do użytku wewnętrznego i poznało je tylko wąskie grono osób z lokalnego kierownictwa partii. Na ich podstawie oceniono szanse wyborcze, które miały ułatwić wyłonienie dobrego kandydata.
Stanowisko Zarządu Miejskiego PiS w Dębicy
rekomendujące kandydata na burmistrza miasta
W związku z wyborami samorządowymi w listopadzie 2014 roku Zarząd Miejski PiS w Dębicy rekomenduje na stanowisko burmistrza miasta pana Mariusza Trojana, aktualnego wiceburmistrza, urodzonego 11 marca 1961 roku w Dębicy.
Pan Mariusz Trojan pełni tę funkcję od 2006 roku z dziewięciomiesięczną przerwą spowodowaną rezygnacją burmistrza Pawła Wolickiego, gdy Rada Miejska nie uchwaliła budżetu. Do jego obowiązków należały: nadzór nad oświatą, kulturą, sportem, opieką społeczną, sprawami obywatelskimi i zarządzaniem kryzysowym. Podlegał mu także Wydział Przedsiębiorczości oraz USC.
Pan Trojan planuje kandydować jako osoba bezpartyjna z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, a początkiem lipca br. zrezygnował z członkostwa we Wspólnocie Ziemi Dębickiej – komitetu, którego radni są koalicjantami PiS zarówno w Radzie Miejskiej jak i Radzie Powiatu.
Rekomendowany kandydat ukończył Wydział Technologii Żywności Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). W 2007 roku ukończył kurs dla kandydatów do rad nadzorczych i otrzymał uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa i spółek komunalnych.
W 1980 roku zaangażował się w działalność społeczną zmierzającą do legalizacji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Był współtwórcą tej uczelnianej organizacji i został pierwszym jej szefem na swoim wydziale. 16 grudnia na podstawie art.50 p.1 Dekretu o Stanie Wojennym został skazany na 40 dni aresztu z możliwością zamiany na grzywnę pieniężną.
Pan Mariusz Trojan ma bardzo dobre relacje z radnymi miejskimi klubów PIS i WZD oraz działaczami struktur miejskich i powiatowych tych organizacji. Jako wiceburmistrz podejmował szereg inicjatyw przyczyniających się do zachowania pamięci o naszych bohaterach i historii, o której wielu chciało zapomnieć. Koordynował m.in. prace komitetu społecznego, doprowadzając do odsłonięcia tablicy pamiątkowej w setną rocznicę urodzin Ryszarda Siwca. Przyczynił się do posadzenia katyńskich dębów pamięci wraz z zamontowaniem pamiątkowych tablic w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Przyczynił się do odsłonięcia tablicy pamiątkowej Władysława Strumskiego ps. Brutus – żołnierza AK i publicysty, pierwszego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy. Zajmował się koordynowaniem prac komitetu społecznego i wybudowaniem na rynku w Dębicy pomnika „Żołnierzom Wyklętym” zamordowanym przez komunistów w jednej z ostatnich publicznych egzekucji w Polsce. Współorganizował uroczyste sympozjum poświęcone setnej rocznicy urodzin mjr Adama Lazarowicza ps. „Klamra” – Z-cy Prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Koordynował i współorganizował spotkanie kilkusetosobowej grupy młodzieży ze „Świadkiem historii” – panem Franciszkiem Batorym, bratem Józefa Batorego ps. „Argus”, członkiem IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zamordowanego 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu. Angażował się czynnie w wybudowanie Memoriału Smoleńskiego upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010, na czele z parą prezydencką.
Pan Mariusz Trojan jest praktykującym katolikiem o poglądach konserwatywnych. Cechuje go dobra organizacja pracy, pracowitość, solidność, punktualność i dotrzymywanie słowa. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, pan Mariusz Trojan otrzymał rekomendację Zarządu PiS w Dębicy na burmistrza miasta Dębicy.
Z poważaniem
Przewodniczący Zarządu
Poseł Jan Warzecha
źródło. strona posła Jana Warzechy

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.