Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dębiczanie wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2014”

S0588080Beata i Bogusław Kosińscy z Dębicy zostali laureatami wojewódzkiego etapu XII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2014”. 15 września razem z Wiesławem Ladą, dyrektorem OR KRUS w Rzeszowie, Pawłem Jakubasem , kierownikiem KRUS-u w Dębicy i Dariuszem Bieniaszem pracownikiem KRUS w Dębicy, odebrali w dębickim ratuszu gratulacje od burmistrza Pawła Wolickiego.
Do tegorocznej edycji konkursu na Podkarpaciu zgłoszonych zostało ogółem 203 gospodarstwa rolne. Komisja konkursowa oceniała gospodarstwa m.in. pod kątem  porządku w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stanu budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenia maszyn i urządzeń w osłony ruchomych części, stan techniczny maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie oraz warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich.
W gronie zgłoszonych do konkursu znaleźli się także dębiczanie: Beata i Bogusław Kosińscy, którzy decyzją komisji konkursowej zajęli VI miejsce w województwie. Państwo Kosińscy gospodarstwo rolne prowadzą od 1991 roku. Przy ulicy Świętosławy mają dwie hale w których hodują 38 tysięcy piskląt. „W chwili obecnej jesteśmy w trakcie załatwiania kolejnej decyzji na rozbudowę. Nowa hala będzie zlokalizowana tym razem na terenie gminy, w okolicach Kędzierza ponieważ tutaj gdzie obecnie prowadzimy działalność przy ul. Świętosławy nie ma już możliwości rozbudowy. Będzie ona kubaturowo taka jak dwie obecnie funkcjonujące razem, czyli pomieści około 40 tysięcy piskląt. Nie stoimy w miejscu, staramy się iść do przodu. Rocznie mamy blisko 240 tysięcy piskląt” – mówi Bogusław Kosiński.
Gratulacje z tytułu uzyskania wyróżnienia w konkursie złożył laureatom burmistrz Paweł Wolicki. „Dla miasta Dębicy jest to szczególne wyróżnienie, ponieważ Państwo Kosińcy są jedynymi rolnikami na Podkarpaciu z terenu miejskiego którzy znaleźli się w gronie laureatów tego konkursu. Pozostali laureaci to rolnicy działający na terenach wiejskich” – powiedział podczas spotkania z laureatami w ratuszu burmistrz Paweł Wolicki.
Do gratulacji dołączył się także dyrektor OR KRUS w Rzeszowie Wiesław Lada, który podziękował także Państwu Kosińskim za samo zgłoszenie się do tego konkursu. ”Jest mi szczególnie miło, że w takim mieście jak Dębica są również rolnicy którzy prowadzą tak dobre i bezpieczne gospodarstwa rolne. Gratuluję tego prestiżowego wyróżnienia i zapraszam do udziału w kolejnych edycjach tego konkursu. Jest to dla nas szczególnie miłe, że pan burmistrz osobiście był na wręczeniu nagrody w Rzeszowie, a dzisiaj nas zaprosił do ratusza by podziękować laureatom za udział w konkursie i pogratulować zajęcia świetnego miejsca” – powiedział podczas spotkania Wiesław Lada.
Jak podkreślał dyrektor OR KRUS na Podkarpaciu rolnicy niezbyt chętnie zgłaszają się do takich konkursów. Wynika to w dużej mierze z tego, że mają małe, 2-4 hektarowe gospodarstwa, które nie są najlepiej wyposażone. W dużych gospodarstwach, które mogą korzystać z różnych programów unijnych dofinansowania warunki są lepsze i mniej jest wypadków. „Niestety najwięcej wypadków jest w gospodarstwach małych, gdzie rolnicy sami niejednokrotnie produkują narzędzia wykorzystywane do pracy i sami je ulepszają. Narzędzia te niejednokrotnie nie mają osłon i dlatego jest tych wypadków w tych gospodarstwach więcej. Celem naszej działalności prewencyjnej jaką jako KRUS prowadzimy od 20 lat jest między innymi ograniczanie ilość wypadków w rolnictwie” – dodaje Lada.
Informacja o gospodarstwach rolnych na Podkarpaciu i w powiecie dębickim
W województwie Podkarpackim jest ponad 100 tysięcy zarejestrowanych gospodarstw rolnych w których rocznie odnotowuje się około 1700 wypadków rolniczych. W powiecie dębickim działa blisko 7 tys. zgłoszonych do KRUS gospodarstw rolnych. Obiektywnie jest ich więcej, ale nie wszystkie gospodarstwa są zgłoszone do rolniczego ubezpieczenia. Średnia wielkość gospodarstwa na Podkarpaciu to ok. 4,5 hektara (średnia krajowa to 10,5 hektara, mniejsze gospodarstwa są tylko w Małopolsce ok. 4 hektarów). Największe gospodarstwo rolne na Podkarpaciu ma ponad 1000 hektarów (pow. lubaczowski). W powiecie dębickim największe gospodarstwa liczą ok. 100 hektarów. Obszar powiatu dębickiego słynie przed wszystkim z produkcji drzewek owocowych w której od dziesiątek lat specjalizują się rolnicy z Zasowa. Materiał szkółkarski z Zasowa cieszy się wielkim powodzeniem nie tylko w naszym województwie, ale także jest doceniany na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. W Zasowie, w którym działa ponad 100 szkółek rocznie produkuje się ponad 1 milion drzewek, głównie owocowych. Znaczna część produkcji z zasowskich szkółek jest także dostarczana za granicę m.in. na Litwę i do Rumunii.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.