Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Wstawsie.net, czyli krok ku miłości – nowa inicjatywa Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji

plakat-wstawsieWstawsie.net – to nowa inicjatywa Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Takie banery i plakaty pojawią w Internecie i na ulicach Tarnowa i Nowego Sącza. Nie są jednak zachętą do picia alkoholu, a do … modlitwy, jako aktu ewangelizacyjnego.
„Chcemy promować wstawianie się za osobami. Za jakimi? Na stronie www.wstawsie.net zaproponujemy instytucje, ludzi, ważne sprawy i będziemy prosić o modlitwę w tych intencjach” – mówi Marcin Lewandowski, asystent dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.
Wydział zaczął dopiero działać, planów ma dużo, ale jego twórcy postanowili zacząć od modlitwy.
„W Słowniku języka polskiego czytamy, że słowo „wstawiać się” oznacza „upić się” lub „wziąć kogoś w obronę”. Postanowiliśmy promować „upijanie się Duchem Świętym”, aby „brać kogoś w obronę”. Tylko człowiek napełniony Duchem Świętym będzie mógł patrzeć życzliwie na drugiego i podjąć za niego bezinteresowną modlitwę czy post. Zachęcamy, by odwiedzać naszą stronę internetową. Tam można się zapisać i wybrać formę modlitwy w intencji osób, instytucji i spraw, które będziemy promować” – dodaje Marcin Lewandowski.
Na stronie www.wstawsie.net będą prośby o modlitwę za tych, którzy działają w Kościele, a z drugiej strony akcja ma zachęcać do modlitwy za ludzi, którzy nas-Kościoła – nie lubią oraz za naszych sąsiadów, znajomych, którym już nie po drodze do Kościoła. „Najczęściej będą to osoby publiczne i instytucje, które nie szukają prawdy, ale raczej nas prowokują czy nawet profanują nasze wartości” – podkreśla asystent dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.
„Chodzi o to, by w duchu pojednania modlić się też za siebie, żeby nie ranić drugiego człowieka skoro on mi szkodzi. Zależy nam, by akcja nie przerodziła się w modlitwę na złość komuś albo przeciwko komuś, bo ona ma być braniem kogoś w obronę. W tym przypadku będziemy brali w obronę osobę przed samym sobą. Abym ja nie pałał gniewem, czy pogardą do drugiej osoby, to wolę się za nią pomodlić” – dodaje Marcin Lewandowski.
Na stronie www.wstawsie.net pojawiły się już pierwsze intencje. Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zachęca, by modlić się za ks. Mateusza Dziedzica, misjonarza pochodzącego z diecezji tarnowskiej, obecnie porwanego i przetrzymywanego jako zakładnik przez rebeliantów w Afryce.
„Inspiracją do takiego wstawiania się za innych jest scena z Księgi Wyjścia, przedstawiająca walkę Jozuego z Amalekitami i towarzyszącego mu modlitwą ze szczytu góry Mojżesza, którego słabnące ręce wzniesione do Boga, podtrzymywali Aaron i Chur (zob. Wj 17, 8-16). Ktoś służy lub walczy dla dobrej sprawy czy Królestwa Bożego, a inni wstawiają się za nim z oddali modlitwą, która daje mu duchową siłę. Druga intencja dotyczy na początek ogólnie mediów, bowiem niektóre stronniczo czy wręcz kłamliwie piszą czy mówią o Kościele. I znów natchnienie płynie z Biblii, tym razem z Księgi Ezechiela. Tutaj wprost Bóg szuka kogoś, kto mógłby bronić zagubionych moralnie ludzi przed paradoksalnie Bożym gniewem, „kto by wystawił mur i stanął w wyłomie” przed Bogiem i przeszkodził Bogu w niszczeniu tych, którzy krzywdzą Jego lud (por. Ez 22, 30). I trzecia intencja za kogoś z naszego najbliższego otoczenia, kto nas irytuje – do czego nas zachęca papież Franciszek w swojej adhortacji Radość Ewangelii: „Modlitwa za osobę, która nas irytuje, jest pięknym krokiem ku miłości i jest aktem ewangelizacji. Zróbmy to dzisiaj!”(EG 101)” – mówi ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.
Modlitewną przestrzeń można wypełniać bardzo różnorodnymi modlitwami. Na stronie będą umieszczone propozycje, by ofiarować za kogoś: Eucharystię, Komunię św., adorację, koronkę, różaniec, brewiarz, post, Anioł Pański, czytanie Pisma Świętego itp.
„Od konkretnej modlitwy za konkretne osoby powinno zaczynać się ewangelizację. Jest to krok ku miłości i już akt ewangelizacyjny´- dodaje ks. Ważny.
Oprac. Ewa Biedroń

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.