Previous
Next
Previous
Next

100. rocznica stracenia na rynku w Pilźnie ppor. Stanisława Kaszubskiego

W sobotę, 7 lutego uczczono pamięć ppor. Stanisława Kaszubskiego ps. „Król”, którego 100 lat temu stracono na rynku w Pilźnie. Legionista zginął bohaterską śmiercią – car wydał dekret darujący wyrok, pod warunkiem wstąpienia „Króla” do carskiej armii. Ten jednak odmówił i został powieszony.
Stanisław Kaszubski walczył w bitwie pod Łowczówkiem, skąd trafił do niewoli. Następnie był przesłuchiwany w Tarnowie i Radomyślu. W więzieniu w Pilźnie oczekiwał na egzekucję.
W sobotę, na cmentarzu parafialnym w Pilźnie, przy pomniku bohatera, odbyła się ceremonia upamiętniająca to wydarzenie. Modlitwę poprowadził ks. dr Ryszard Banach, następnie przed pomnikiem zostały złożone kwiaty przez delegacje. Wartę przy pomniku pełnili przedstawiciele drużyn strzeleckich w historycznych strojach legionowych. W uroczystościach brali udział przedstawiciele kilku plutonów strzeleckich (Tarnów, Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Wielopole, Sędziszów). Pieszo do mogiły “Króla”, z Tarnowa przybyło 17 strzelców z Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Dębicy pod dowództwem st. sierż. ZS Andrzeja Lisa i sierż. ZS Tomasza Kawy. Aby uczcić „Króla” pokonali oni 30 km, maszerując od rana przez Skrzyszów, Ładną, Łęki Górne i Dolne do Pilzna. W uroczystości wzięły również udział władze samorządowe Pilzna oraz przedstawiciele kombatantów, harcerzy, Koła historycznego oraz Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej.

źródło: Urząd Gminy w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.