Previous
Next

Kolejna dotacja na remonty zabytków w diecezji tarnowskiej

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrawie półtora miliona złotych wynosi kolejna pula pieniędzy na remonty zabytkowych kościołów w diecezji tarnowskiej. Takie dofinansowanie do prac konserwatorskich przyznał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie dla 23 świątyń.
Kolejny raz okazało się, że priorytetem są kościoły drewniane. Dzięki dotacjom prace konserwatorskie będą m.in. w Pisarzowej, Iwkowej, Zawadzie, Męcinie, Tylmanowej, Łukowicy i Tabaszowej.
Największa suma, 200 tys. zł przeznaczona jest na konserwację polichromii w gotyckim kościele w Łapczycy. Dzięki otrzymanym dotacjom pozostałe parafie będą mogły wykonać m.in. konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji Drogi Krzyżowej czy portali. 100 tys. zł to dofinansowanie do wymiany pokrycia wieży kościoła w Pisarzowej, natomiast 45 tys. zł dotacji przeznaczone zostanie na konserwację ścian drewnianego kościoła w Wojniczu.
Ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków cieszy się, że kolejne prace będą w cerkwi w Powroźniku, która jest wpisana na listę UNESCO.
„Dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tys. zł w tej zabytkowej świątyni będzie możliwa konserwacja ikon. Cerkiew w Powroźniku należy do najstarszych łemkowskich cerkwi. Jej wyposażenie jest bardzo cenne, pochodzi z XVII wieku” –
dodaje.
Ponadto w tym roku parafie diecezji tarnowskiej otrzymały na remonty zabytków już ok. 4,5 mln zł. Pieniądze pochodzą od samorządu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Razem więc pula przeznaczona na prace konserwatorskie w zabytkowych świątyniach na terenie diecezji tarnowskiej wynosi ok. 6 milionów złotych.
Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotacje od konserwatora zabytków na Podkarpaciu i z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Załączniki:
Foto kościoła pw. św. Wojciecha w Starym Wiśniczu – tam zostanie wykonana konserwacja polichromii – foto z arch. ks. Piotra Drewniaka
Mp3 Ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.