Previous
Next

Muzeum Regionalne w Dębicy zaprasza na warsztaty muzealne

plakat warsztatowy 2016 uniwersalnyMuzeum Regionalne w Dębicy serdecznie zaprasza dzieci i młodzież szkolną na warsztaty muzealne, które będą odbywały się między innymi podczas ferii zimowych. Ze względu na duże zainteresowanie zajęciami jakie miało miejsce w latach ubiegłych na poszczególne rodzaje zajęć należy wcześniej zarezerwować miejsce.
Zajęcia  zapewniają  bliski,  żywy  kontakt  z  eksponatami  muzealnymi  i  w  ciekawy i kreatywny sposób wprowadzają uczestników w świat trudnych pojęć z najróżniejszych dziedzin humanistyki, w nawiązaniu do współczesnego języka sztuki. Prowadzone zajęcia wpisują się  treści programowe z przedmiotów takich jak : historia, wiedza o sztuce, muzyka, język polski i plastyka.
Warsztaty umożliwiają wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, prowokując uczestników do zajęcia aktywnej postawy wobec proponowanych treści. Realizacja proponowanych zadań stwarza ponadto możliwość samodzielnego poszukiwania wiedzy,  własnej interpretacji i auto-ekspresji, pobudza wyobraźnię twórczą oraz uczy kontaktu z rówieśnikami.
Proponowane tematy:
1.Prasztuka
Choć na ziemiach polskich nie zostały  odnalezione  przykłady figuralnego malarstwa jaskiniowego to warsztaty malarstwa jaskiniowego organizowane w Muzeum Regionalnym w Dębicy stwarzają okazję do przyglądnięcia się motywom i warsztatowi pracy człowieka prehistorycznego, który wykonywał takie malowidła na terenach Francji czy Hiszpanii.
Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób malowali praprzodkowie, z czego powstawały barwniki, jak podpisywał się ówczesny człowiek i dlaczego na ścianach jaskiń z malowidłami znajdują się ślady dzid i oszczepów. Każdy  będzie miał możliwość wykonania na specjalnie przygotowanej ścianie wizerunek wylosowanego zwierzęcia z repertuaru tych, jakie uwieczniali ludzie pierwotni.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
2.    Starodruki
Zajęcia  umożliwiają  prześledzenie różnorodnego materiału  pisarskiego stosowanego  przez ludzkość do utrwalenia tekstu począwszy od  tabliczek glinianych, liści palmowych, kory drzew, skorupach ceramicznych, płótna, a skończywszy na papirusie i tabliczkach metalowych lub drewnianych.
Uczestnicy warsztatów dowiadują się skąd pochodzi pergamin, kto jako pierwszy wytwarzał papier i z czego, od kiedy używamy go w Europie czy też skąd pochodzi powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”.  Dodatkowo poznają proces powstawania księgi, zasady umieszczania  inicjałów, bordiur i miniatur,  robienia  atramentu i przygotowania warsztatu średniowiecznego skryby.
W części praktycznej  uczestnicy wykonują  zdobienia  inicjału swojego imienia  lub miniatury do  średniowiecznej księgi. CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
3.    Historia  ubioru
W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję przeanalizować stroje od czasów prehistorii po czasy obecne, dowiedzieć się jakie funkcje pełniła odzież czy też z jakich materiałów ją wykonywano. Dodatkowo poznają historię igły i maszyny do szycia. Część praktyczna zajęć obejmuje stworzenie własnego stroju inspirowanego „grafiką z muzealnej szafy” z biodegradowalnych materiałów lub  uszycie bucika metodą zbliżoną do średniowiecznej.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
4.     Wycinanki  Kosińskiego – czyli  świat  wycięty z papieru
Warsztaty przybliżają postać Jana Czesława Kosińskiego, który od 1957 roku związał się z Dębicą, gdzie kilkukrotnie wystawiał swoje prace. Najbardziej lubił akwarele, wycinanki, rzeźby w drewnie, malarstwo olejne i na porcelanie.
Uczestnicy warsztatów poznają inspiracje artysty do powstania serii wycinanek oraz mają możliwość własnoręcznie zrobić papierową pracę.  Zajęcia są okazją do stworzenia niebanalnej ozdoby stołu, okien lub drzwi,  do ćwiczeń manualnych oraz ćwiczeń wyobraźni.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
5.    Park  militarny  w  akwareli
Warsztaty przybliżają postać Jana Czesława Kosińskiego i jego prace wykonane  techniką akwareli. Podobnie jak artysta, uczestnicy warsztatów oddadzą piękno otaczającego nas krajobrazu (stosownie do pory  roku)  włączając w swe dzieła eksponaty militarne parku otaczającego muzeum. Technika: kolaż.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
6.    Portrety  kodowane
Celem warsztatów jest zapoznanie ich uczestników ze znaczeniem koloru w kulturze i w dziedzinie wojskowości. Poznanie symboliki barw i zasad ich kodowania umożliwia  uczestnikom wykonanie abstrakcyjnych portretów z zastosowaniem metody szrafowania, czyli zastępowania koloru  umownym graficznym symbolem.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
7.    Detektyw muzealny
Celem warsztatów jest wspomaganie umiejętności samodzielnego zdobywania i analizowania wiedzy przy wykorzystaniu zgromadzonych zbiorów muzealnych.
Uczestnicy zajęć wykonują serię ściśle określonych zadań polegających  m.in. na odnalezieniu na ekspozycji wybranego artefaktu, jego opisie, rysunku, wytłumaczenia użycia, itp.  Zajęcia te  w sposób nietuzinkowy pobudzają uczestników do podświadomego uczenia się, ćwicząc jednocześnie ich pamięć wzrokową i słuchową.Najlepszy detektyw ma szansę zdobycia nagrody rzeczowej  i tytułu „Detektywa Muzeum Regionalnego w Dębicy”!
CENA WARSZTATU : 3 ZŁ
–  Prosimy o potwierdzenie udziału w  warsztatach z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
–   Czas jednego warsztatu waha się w granicach 1,5 – 2 godz. (w zależności od tematu i grupy wiekowej uczestników) a jego cena od stopnia wykorzystania koniecznych materiałów plastycznych.
–   Warsztaty muzealne w Muzeum Regionalnym w Dębicy prowadzi pani Barbara Ciura.
Kontakt : tel. 014 683-74-28
Lokalizacja :  ul. Ratuszowa 4,   39-200 Dębica,
e-mail : sekretariat@muzeumwdebicy.pl
Godziny otwarcia w tygodniu :  poniedziałek – NIECZYNNE
wtorek-piątek  : 8:00 – 15:30

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.