Previous
Next
Previous
Next

Uczcili pamięć pomordowanych

???????????????????????????????We wtorek 2 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę rozstrzelania przez okupanta niemieckiego 54 zakładników przy dębickiej cegielni. Jak co roku w okolicy nasypu kolejowego zebrali się przedstawiciele władz, samorządów, lokalnych środowisk, uczniowie szkół i reprezentanci instytucji, by uczcić pamięć rozstrzelanych przed 72 laty więźniów.
72 lata temu, w nocy 31 stycznia żołnierze Armii Krajowej ostrzelali pociąg, w którym jechali Niemcy. Podczas tej akcji zginęło kilkunastu niemieckich żołnierzy. W odwecie, dwa dni później – 2 lutego 1944 roku hitlerowcy z Krakowa do Dębicy przywieźli 54 związanych drutem kolczastym zakładników i rozstrzelali ich niedaleko nasypu kolejowego, obok cegielni. W tym miejscu, ku czci ich pamięci dębiczanie postawili pomnik, wokół którego co roku zbierają się, by złożyć wiązanki kwiatów, znicze, i aby przypomnieć o tej okrutnej zbrodni. Do dziś znane jest tylko 30 nazwisk Polaków rozstrzelanych tamtego dnia; 24 ofiary w dalszym ciągu pozostają anonimowe.
zródło www.janwarzecha.pl
więcej zdjęć można zobaczyć pod tym linkiem:
http://www.janwarzecha.pl/aktualnoci/5-aktualnosci/898-uczcili-pami-zamordowanych-obok-dbickiej-cegielni.html

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.