Previous
Next
Previous
Next

Widzieć więcej! – dębiccy harcerze w Rajdzie Arsenał

16_arsenal_2W weekend 18-20 marca 2016r. harcerze z Hufca ZHP Dębica po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim Rajdzie Arsenał w Warszawie, który organizowany jest dla uczczenia bohaterskiej akcji harcerzy z Szarych Szeregów pod warszawskim arsenałem podczas II wojny światowej. Tym razem do stolicy pojechały dwa patrole z 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” im. gen. Mariusza Zaruskiego.
Tegoroczny rajd odbywał się pod hasłem „Widzieć więcej!” – miało ono skłonić młodych ludzi zarówno do szerszego poznawania świata, ale tez dostrzegania nowych pól służby, realizacji idei pomocy innym. Aby pojechać na rajd harcerze musieli wykazać się realizacją zadań w społecznościach lokalnych. I tak harcerze z 5 Dębickiej Drużyny Wędrowniczej „Sprzysiężeni” przeprowadzili wśród mieszkańców ankietę o zapotrzebowaniu na nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe i doprowadzili do przedstawienia tych postulatów władzom miasta. Natomiast patrol 55 Dębickiej Drużyny Starszoharcerskiej „Gawra” przeprowadził zbiórkę używanych okularów w ramach akcji „Okulary dla Afryki”.
Podczas samego rajdu młodzi ludzie mieli okazję m.in. zwiedzić Warszawę, uczestniczyć w ciekawych warsztatach, całodniowej grze miejskiej oraz uroczystościach rocznicowych. Podczas sobotniej gry ulicami stolicy harcerze zmierzyli się z szeregiem zadań. Spotkali się z działaczką Amnesty International, która przeprowadziła dla nich warsztat z praw człowieka. W innym miejscu młodzież zmierzyła się z problemami etyki dziennikarskiej rozstrzygając różne sytuacje problemowe, a następnie przeprowadzili wywiad z osobą spotkaną na ulicy na temat poczucia szczęścia i kontaktów z innymi ludźmi. Aby wczuć się w sytuację osób niewidomych harcerze zagrali w goalball – mieli zasłonięte oczy i grali piłką z dzwoneczkami. W ramach zadania związanego ze służbą jeden z patroli stanął przez zadaniem namalowania muralu.
– Jednym z głównych celów tegorocznego rajdu było uwrażliwienie na potrzeby innych i pokazanie, że życie w społeczeństwie wymaga wiele poświęceń i jeszcze więcej empatii. – mówi pwd. Jakub Olechowski, drużynowy 55 DDSH „Gawra”- Jeśli zabraknie nam podstawowych cech czy wartości, takich jak odpowiedzialność, braterstwo, służba, szacunek, to owszem będziemy żyć, ale nie przeżywać tego co nas otacza. Mam nadzieję, że po rajdzie harcerze będą widzieć więcej, zgodnie z tegorocznym przesłaniem.
Reprezentacja Hufca ZHP Dębica liczyła ponad dwadzieścia osób. Udział dębickich harcerzy w rajdzie był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.