Previous
Next

Schola z Latoszyna

sch_8Ponad 20 dzieci uczestniczy w działającej od kilkunastu lat przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Latoszynie scholi. Młodzi ludzie w gronie których są zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i klas gimnazjalnych swoimi występami uświetniają nie tylko uroczystości religijne ale biorą udział także w różnych akcjach charytatywnych jak np. „Turniej bilardowy dla Kuby”, którego celem było zebranie funduszy na leczenie 11 letniego chłopca cierpiącego na przepuklinę oponowo-mózgową.

Schola przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa istnieje od kilkunastu lat. Pierwszą inicjatorką opraw muzycznych podczas mszy świętych i uroczystości kościelnych była Ewa Markiewicz, pedagog i nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Dębicy. Ewa Markiewicz przez długie lata angażowała się w prowadzenie zarówno parafialnego chóru, jak i dziewczęcej scholi. Także część obecnie udzielających się w scholi dziewcząt stawiało swoje pierwsze muzyczne kroki w organizowanych przez nią zajęciach śpiewu i muzyki. Kamieniem milowym dla muzycznych grup dziecięcych i młodzieżowych w parafii była praca duszpasterska księdza Sławomira Lecha w latach 2014 – 2015. Dzięki niemu wykrystalizowała się schola jaka istnieje w obecnej formie. W okresie jego posługi śpiew scholi na stałe wpisał się w cotygodniową oprawę mszy świętych dla dzieci o godz. 11.30. Ponadto na zakończenie okresu Bożego Narodzenia w lutym 2015 roku udało się zorganizować Koncert Kolęd i Pastorałek. Utwory zaśpiewane z pasją przez młodych artystów, wzbudziły wśród zgromadzonych duże zainteresowanie, dowodem na to był kościół po brzegi zapełniony ludźmi oraz gromkie brawa. W maju 2015 roku schola wystąpiła także na Festynie Parafialnym połączonym z Motomajówką. W występie tym gościnnie wystąpił Jan Budziaszek – perkusista zespołu Skaldowie. Po odejściu z parafii ks. Sławomira Lecha pojawił się problem braku osoby prowadzącej, muzyków oraz sprzętu nagłaśniającego. Na szczęście dzięki zaangażowaniu rodziców oraz nowego proboszcza ks. Piotra Grzanki schola nie zaprzestała swojej działalności. Udało się częściowo skompletować podstawowy sprzęt pozwalający na kontynuowanie opraw mszy świętych. Przygotowania wokalnego i muzycznego podjęła się Izabela Piekarczyk. Pomagają jej w tym Piotr Śliwa – gitara, Jan Bysiewicz – akustyka i kwestie techniczne nagłośnienia oraz Małgorzata Cebula – przygotowanie dzieci, ubiorów. Dodatkowo akompaniament wspomagają należące do scholi uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej – Justyna Ożóg – altówka i Weronika Cebula – skrzypce. Dzięki wspólnym wysiłkom również w tym roku udało się zorganizować na zakończenie okresu świątecznego Koncert Kolęd i Pastorałek. Poza tym w styczniu 2016 r. schola gościnnie wystąpiła w koncercie Gore Gwiazda wspólnie z Estradą Dziecięcą i dziećmi z dębickich przedszkoli. Na potrzeby informacji i promocji scholi oraz związanych z nią wydarzeń stworzyliśmy i administrujemy stroną internetową www.schola-latoszyn.pl oraz profilem na portalu społecznościowym Facebook.
Obecnie w scholi aktywnie uczestniczy ok 20 dzieci (zarówno dziewcząt jak i chłopców), dodatkowo kolejnych 10 -15 osób (w tym wymienione wcześniej Justyna Ożóg i Weronika Cebula) tworzą grupę młodzieżową, która swoimi występami ubogaca adoracje, msze święte dla młodzieży oraz nabożeństwa śpiewanej Drogi Krzyżowej. Dzięki nieocenionemu wsparciu księdza proboszcza próby scholi i grupy młodzieżowej odbywają się w Domu Parafialnym przy kościele Serca Pana Jezusa w Dębicy. Dom parafialny jest jednak czymś więcej niż tylko salą na próby. W ostatnim czasie organizowany została tam zabawa andrzejkowa i karnawałowa dla dzieci, dyskoteka dla młodzieży, przy ładnej pogodzie zdarzyła się okazja aby urządzić grilla a z okazji Dnia Babci i Dziadka zaprosiliśmy naszych seniorów na wspólne kolędowanie i słodki poczęstunek. Chcielibyśmy w dalszym ciągu kontynuować i poszerzać integrację naszej lokalnej parafialnej społeczności a dzieciom i młodzieży proponować ciekawe i twórcze formy spędzania wolnego czasu, stanowiące alternatywę dla gier komputerowych, internetu i innych nie zawsze bezpiecznych nowoczesnych rozrywek. Rozwój scholi i innych grup muzycznych przy naszej parafii ma także na celu podtrzymywanie pięknych narodowych tradycji takich jak np. wspólne rodzinne kolędowanie. Z kolei dzieciom i młodzieży z naszej parafii stwarza też szansę i możliwość zaprezentowania i udoskonalania swoich wokalnych i muzycznych zdolności.


Występy scholi można obejrzeć pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=xKsLg0SbejU
https://www.youtube.com/watch?v=YuGF7I0uWmk
Działalność scholi można wesprzeć m.in. poprzez wpłaty na konto parafialne: 79 1240 4807 1111 0000 5532 8188 z dopiskiem schola
Autor: Schola w Latoszynie

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.