Previous
Next
Previous
Next

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej – ZDJĘCIA

???????????????????????????????13 kwietnia na Placu Mikołajkowów odbyła się uroczystość upamiętniająca 76.rocznicę zbrodni katyńskiej i 6 rocznicę katastrofy smoleńskiej w której uczestniczyli mieszkańcy Dębicy, władze miejskie, gminne i powiatowe. Zgromadzeni oddali hołd pomordowanym 76 lat temu w Katyniu i uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 6 lat.

„14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia 1943 roku Radio Berlin podało informację o odnalezieniu zwłok kilku tysięcy polskich żołnierzy w lesie katyńskim. Okupowana Polska dowiedziała się o tej makabrycznej zbrodni. Przez całe lata propaganda sowiecka i PRL-owska twierdziły, że sprawcami zbrodni i katyńskiej byli hitlerowcy. Do 1956 roku władze PRL mówiły o perfidnej niemieckiej prowokacji w Katyniu, potem samo słowo „Katyń” zniknęło całkowicie. Przez całe lata cenzura wykreślała je z każdej publikacji, nie pojawiało się też w encyklopediach” – mówi podczas dzisiejszych obchodów dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy Zbigniew Drzymała,  współorganizator uroczystości.

Uroczystości na Placu Mikołajkowów upamiętniające zbrodnię katyńską odbyły się już po raz ósmy. W 2009 i 2010 r. zasadzone  zostały tutaj tzw. Dęby Pamięci.  Inicjatorami powstania tego miejsca pamięci była społeczność I Liceum Ogólnokształcącego i Miejskiego  Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Dęby i tablice na Placu Mikołajkowów upamiętniają zamordowanych wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie  i Twerze żołnierzy i policjantów związanych z ziemią dębicką. Tzw. Dębicka Lista Katyńska liczy do tej pory około 50 nazwisk. Są wśród nich oficerowie i podoficerowie zawodowi i rezerwy, powołani do wojska przed wybuchem II wojny światowej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, piechoty i kawalerii, urzędnicy, prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, ksiądz kapelan, instruktor wojskowy, a także funkcjonariusze policjanci. Są również wśród nich absolwenci dębickiego gimnazjum – dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego  i szkoły męskiej – dzisiejszego Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.

Po zakończeniu II wojny światowej rodziny zamordowanych w Katyniu żołnierzy dotykały różne szykany. W PRL prawdę o Katyniu ukrywano aż do upadku systemu komunistycznego w 1989 r. Kłamstwo Rosjanie utrzymywali przez 50 lat. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku agencja TASS ogłosiła w Moskwie specjalny komunikat, stwierdzający, że mord polskich oficerów został dokonany przez NKWD. Rosjanie przekazali również część dokumentów związanych z tą potworną zbrodnią. Nadal nie są znane nazwiska wszystkich ofiar. Nie znana jest też dokładna liczba rozstrzelanych oraz daty ich  śmierci  oraz  wszystkie miejsca pochówku osób straconych na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r.

W 1940 roku polscy żołnierze osadzeni zostali w 3 obozach. Oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego w tym oficerowie rezerwy w Kozielsku i Starobielsku.  W Ostaszkowie byli więzieni  policjanci,  oficerowie, podoficerowie i żołnierzy żandarmerii, Korpusu Ochrony Pogranicza, straży więziennej, prokuratorzy, duchowni, osadnicy wojskowi, ziemianie. 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni.

Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD  w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób.
Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. wymordowano również około 7 300 Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego. Większość z nich stanowili aresztowani działacze konspiracyjnych organizacji, oficerowie nie zmobilizowani we wrześniu 1939 r., urzędnicy państwowi i samorządowi oraz „element społecznie niebezpieczny” z punktu widzenia władz sowieckich.

2 lata temu na Placu Mikołajkowów został odsłonięty Memoriał Smoleński – pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, do jakiej doszło 10 kwietnia 2010 r. Na jego pokładzie oprócz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego z małżonką znajdowali się także czołowi politycy z różnych ugrupowań, przedstawiciele wojska, duchowieństwa, świata kultury i Rodzin Katyńskich. Udawali się oni na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, aby tam na miejscu potwornej zbrodni uczcić pamięć pomordowanych polskich oficerów. Wśród tragicznie zmarłych byli także parlamentarzyści związani z Podkarpaciem – senator Stanisław Zając, posłanka Grażyna Gęsicka i poseł Leszek Deptuła.

Podczas uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej wystąpiła grupa Safo, młodzież z Miejskiego Gimnazjum nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły. Delegacje władz miejskich i powiatowych, stowarzyszeń i związków kombatanckich złożyły wiązanki kwiatów na pomniku ofiary zbrodni katyńskiej i pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Młodzież przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej zapaliła znicze.

 

 

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.