Previous
Next

Nowy polski święty z Podegrodzia

oPapczyński_SwiątyniaOpatrznościBożejW niedzielę, 5 czerwca o godz. 10.30 podczas Mszy św. sprawowanej na Placu św. Piotra w Watykanie, papież Franciszek ogłosi świętym pochodzącego z Podegrodzia bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości będą uczestniczyć m.in. biskup tarnowski Andrzej Jeż, biskup Leszek Leszkiewicz oraz pielgrzymi z diecezji tarnowskiej. Z samej parafii Podegrodzie do Rzymu udaje się ok. 500 osób.

„Po raz kolejny „ziemia świętych i błogosławionych” – jak nazwał diecezję tarnowską św. Jan Paweł II – otrzymuje wielki dar w postaci kanonizacji swojego Rodaka” – pisze w specjalnym komunikacie biskup Jeż.

Biskup Tarnowski zaprasza kapłanów, siostry zakonne i świeckich do duchowej łączności i modlitwy wraz z Ojcem Świętym i pielgrzymami uczestniczącymi w tym uroczystym wydarzeniu. Transmisję przeprowadzi diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. W uroczystościach będzie można duchowo uczestniczyć słuchając radia RDN, a także transmisji internetowej poprzez stronę www.rdn.pl

W czasie procesji z darami rodzina z Podegrodzia przyniesie do ołtarza dary ofiarne. Do Rzymu jedzie także Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie”. W Podegrodziu od wielu lat modlono się o najpierw o beatyfikację a potem o kanonizację wielkiego Rodaka. Specjalna modlitwa w tej intencji miała miejsce w parafii każdego osiemnastego dnia miesiąca.

„Intencji jest bardzo dużo, szczególnie o błogosławieństwo dla dzieci, ich zdrowie, są też prośby o pracę, pomoc w walce z nałogami oraz o ład i pokój w rodzinach. Wiele jest też podziękowań za otrzymane łaski” – mówi ks. Józef Wałaszek, proboszcz parafii w Podegrodziu.

Kanonizacja Rodaka to dla rodzinnej parafii duże zobowiązanie. „Chcielibyśmy dalej pogłębiać myśli ojca Papczyńskiego, zwłaszcza o formacji ascetycznej człowieka. Ponadto rozwijać modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, szerzyć kult czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i podejmować dzieła miłosierdzia” – dodaje ks. Wałaszek.

Przyszły Święty troszczył się o ubogich, chorych i umierających, wspierał przytułki i szpitale, pocieszał strapionych, upominał się o odrzuconych i traktowanych niesprawiedliwie – przypomnieli o tym polscy biskupi w ostatnim liście pasterskim.

Ojciec Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. Przyszły święty w młodości kilka razy otarł się o śmierć. Często zmieniał szkoły – najpierw z powodu trudności w nauce, a później z powodu wojen i epidemii. Gdy miał 23 lata, wstąpił do zakonu pijarów, a po święceniach kapłańskich okazał się wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Mając ponad 40 lat, założył pierwszy polski zakon męski – Zgromadzenie Księży Marianów, które dzisiaj posługuje w Polsce i na wszystkich kontynentach. Ojciec Papczyński, przeżywszy 70 lat, umarł w opinii świętości w Górze Kalwarii i tam został pochowany.

Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego odbędzie się 8 września w Podegrodziu o godzinie 18.00, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.