Previous
Next

Cmentarze odzyskują pierwotny wygląd

cemtarzeRuszyły prace rekonstrukcyjno-odtworzeniowe na cmentarzach wojennych w Łękach Górnych oraz Słotowej. Zakres inwestycji obejmuje remont betonowych nagrobków wraz z odtworzeniem tablic nagrobnych, remont pomnika centralnego i żeliwnych krzyży. Oprócz tego, na cmentarzu zostanie odtworzone betonowe ogrodzenie, a w Łękach Górnych istniejące ogrodzenie doczeka się odnowienia.
W tym roku zaplanowano również pierwszy etap remontu największej nekropolii na terenie gminy – cmentarza w Pilźnie. Na początek przewidziano oczyszczenie, uzupełnienie ubytków i konserwację pomnika centralnego (kamiennego obelisku), a także kamiennego muru w tle za nim
Efektem prac będzie przywrócenie obiektów do stanu z ok. 1918 roku. Stosowną dokumentację historyczno-odtworzeniową opracowali Izabela Chlost i Jerzy J.P. Drogomir. Cmentarza są częścią wielkiego zespołu cmentarzy wojennych, składającego się z ponad 400 obiektów w Galicji Zachodniej.
W sumie prace rekonstrukcyjno-odtworzeniowe będą kosztować prawie 90 tys. zł. Gmina Pilzno pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz dotację celową 30 tys. zł z budżetu wojewody podkarpackiego.
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.