Previous
Next

Zabiegi kosmetyczne od strony technicznej – sterylizacja narzędzi

manicure-870850_1920Idąc do zakładu kosmetycznego, raczej nie myślimy o chorobach, a skupiamy się całkowicie na urodzie. Mało kiedy, też zwracamy uwagę na stan narzędzi i sposób ich przechowywania przez kosmetyczkę. Praca w gabinecie kosmetycznym to wielka odpowiedzialność, nie tylko za higienę i bezpieczeństwo własne, ale przede wszystkim klientów. Ryzyko zakażenia różnymi patogenami jest duże, konsekwencją czego powinien być przestrzegany reżim sanitarny.
W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej wprowadzony został obowiązek sterylizacji narzędzi w gabinetach kosmetycznych. Sterylizacja to proces, w wyniku którego otrzymujemy przedmioty jałowe. Oznacza to, że są niszczone wszelkiego rodzaju mikroorganizmy – zarówno wegetatywne, jak i przetrwalnikowe (spory), co nie ma miejsca w dezynfekcji. Spory to bakterie zamknięte w formie kokonu, kapsuły, która chroni je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i pozwala przetrwać w niekorzystnych warunkach – również pod strumieniem wrzątku lub w wannie z płynem dezynfekcyjnym.  Sterylizacji powinny być poddawane wszystkie narzędzia, których używanie wiąże się z niebezpieczeństwem naruszenia ciągłości tkanek bądź kontaktu z krwią i innymi wydzielinami. To przede wszystkim narzędzia do manicure i pedicure, cążki, ale także PĘSETY, szczypce do przekłuwania ciała, rurka do przekłuwania nosa, kolczyki czy dłuta do odpychania skórek. Narzędzia te powinny być zapakowane w worki lub zgrzane w rękaw przeznaczony do sterylizacji.
Pod wpływem procesu sterylizacji następuje stopniowa zmiana zabarwienia paska wskaźnikowego na czarny kolor. Sterylne narzędzie powinny być rozpakowane przy kliencie, a po wykonanym zabiegu pasek testowy powinien zostać opisany datą użycia oraz imieniem i nazwiskiem klienta, dodatkowo zostać przechowany przez 5 lat – do wglądu sanepidu.
Jako przykładny gabinet spełniający wszystkie wymogi sanepidu można polecić Atelier Urody prowadzony przez kosmetolog Joannę Zachwiej, używane tam narzędzia tj. pilniki i kapturki do frezarki niezbędne przy pedikiurze są opisane i używane tylko dla jednej klientki. Pozostałe narzędzia jednorazowe tj. patyczki do manicure, waciki itp. są zawsze wyrzucane do kosza, a igły utylizowane.
Poruszając ten temat, nie mam zamiaru odstraszyć, a jedynie doinformować nieświadome osoby.
Korzystając z usług zakładu upewnijmy się czy są przestrzegane odpowiednie normy, dzięki tej wiedzy z czystym sumieniem będziemy mogły polecić studio znajomym, a tym samym spokojnie cieszyć się wykonanymi zabiegami.
Dbając o siebie nie wstydźmy się pytać, w końcu piękno i uroda są ważne, ale zdrowie i bezpieczeństwo ważniejsze!

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.