Previous
Next

Uroczystości z okazji Dnia Sybiraka w Dębicy

Dzień Sybiraka - DK Śnieżka 16 września 2016 (12)Projekcja filmu „Dębiccy Sybiracy – historia kamerą zapisana”, prelekcja przypominająca postaci Dębickich Sybiraków i ich historię oraz występ Grupy Safo uświetniły obchody Dnia Sybiraka, które 15 września odbyły się w Domu Kultury Śnieżka. Podczas uroczystości burmistrz Mariusz Szewczyk odebrał Odznakę Honorową Sybiraka dla Miasta Dębica przyznaną na wniosek Dębickich Sybiraków przez Zarząd Główny Sybiraków w Warszawie.
Obchodzony 17 września w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę Dzień Sybiraka jest dniem upamiętnienia blisko 1,5 miliona osób, obywateli polskich, które zostały zesłane na Sybir, na nieludzką ziemię z której tylko nielicznym udało się powrócić do Ojczyzny. W lutym 1940 roku w nocy do wielu polskich domów na wschodnich ziemiach przedwojennej Polski zastukali funkcjonariusze NKWD zabierając całe rodziny wraz z dziećmi, lidami starymi i chorymi. Na spakowanie niezbędnych rzeczy było niewiele czasu. Polacy zostali przetransportowani do wcześniej przygotowanych towarowych wagonów w  których umieszczano nawet po 60 osób.  Trwającej najczęściej  miesiąc podróży w makabrycznych warunkach bardzo wielu nie przeżyło.  Choroby i mróz zdziesiątkowały przede wszystkim dzieci. W gronie zesłańców obok dorosłych znalazło się kilkaset tysięcy dzieci. Z ponad 200 tysięcy na Syberię dzieci do Polski wróciło około 70 tysięcy.
O wywiezionych na Syberię jako niemowlęta lub kilkuletnie dzieci bądź urodzone już na nieludzkiej ziemi mieszkańcach ziemi dębickiej opowiada film Beaty i Andrzeja Kwiatków nakręcony we współpracy z Jerzym Godziszem „Dębiccy Sybiracy – historia kamerą zapisana”. Opowiada on historię czwórki bohaterów:  Ireny Bryg i Franciszki Kulas deportowanych w wieku 8 lat w 1940 roku z Wesołówki (obecnie mieszkanek Róży),  Jana Kudyby, który urodził się już na zesłaniu w 1940 roku (obecnie mieszka w Pustyni) oraz  Marii Aktyl, przewodniczącej Związku Sybiraków w Dębicy, która wywieziona została z matką i dwójką  rodzeństwa na Sybir jako 2-letnie dziecko, a powróciła do Polski z zesłania gdy miała 7 lat.
O historii zesłań na Sybir Polaków, ich losach, wielkim patriotyzmie jaki okazywali w bardzo trudnych warunkach w jakich przyszło im żyć na zesłaniu i powrotach do Polski opowiedział podczas swojej prelekcji dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski.
Okolicznościowe wystąpienie połączone ze wspomnieniem dębickich Sybiraków i ich losów i pracy po powrocie z zesłania do Polski przedstawiła przewodnicząca Związku Sybiraków w Dębicy Maria Aktyl.
Specjalny spektakl   „Matkom Sybiru” poświęcony pamięci Sybiraków na podstawie wspomnień Stanisławy Wiatr – Partyki zaprezentowała Grupa  Safo.
Podczas uroczystości Miasto Dębica zostało odznaczone przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie na wniosek Dębickich Sybiraków Honorową Odznaką Sybiraka. Odznaczenie to przyznane zostało Miastu Dębica m.in. za pomoc udzielaną Sybirakom, za pamięć wyrażającą się w nadaniu imienia Sybiraków placowi przy dworcu PKP oraz jednemu z rond na terenie miasta, organizację stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym oraz za Dęby Katyńskie. Odznakę z rąk Przewodniczącej Związku Sybiraków w Dębicy Marii Aktyl odebrał burmistrz Mariusz Szewczyk.
„Drodzy Sybiracy dziękuję wam dzisiaj, że pielęgnujecie pamięć o  tych okrutnych dniach. Dzięki waszym staraniom przez lata kultywowana jest pamięć o ludziach, którzy zesłani na Syberię przeżyli gehennę zgotowaną im przez sowietów, ale nigdy nie zapomnieli o swojej Ojczyźnie. Dzięki waszym staraniom wiedza o tych tragicznych czasach przekazywana jest także z pokolenia na pokolenie, by pamięć o nich trwała jak najdłużej. Dziękuję Wam za włączanie młodych ludzi w kultywowanie pamięci o zesłańcach, a przez to uświadamianie im jakim poświęceniem i charakterem ducha wykazali się Sybiracy na nieludzkiej ziemi. Wasza praca i postawa jest dla nas dla nas wzorem. Wiem, że czas płynie nieubłaganie i grono Sybiraków z roku na rok jest coraz mniej liczne, a i działającym zdrowie nie zawsze pozwala angażować się w różne inicjatywy upamiętniające Sybiraków. Tym mocniej dziękuję wam za waszą pracę i upamiętnianie losów setek Polaków, również dębiczan  wywiezionych na Sybir. Dzięki wam pamięć o niezmierzonych cierpieniach setek tysięcy polskich rodzin i o mocy polskiego ducha na zesłaniu jest wciąż żywa” – mówił dziękując za prowadzoną przez dębickich Sybiraków działalność burmistrz Mariusz Szewczyk.
W spotkaniu w Domu Kultury Śnieżka wzięło udział kilkunastu Sybiraków z Dębicy, powiatu dębickiego oraz Tarnowa. Kolejne uroczystości w ramach obchodów Dnia Sybiraka odbyły  się w niedzielę 18 września. O 10.30 w kościele św. Jadwigi rozpoczęła się msza w intencji Sybiraków, natomiast ok. g. 11.45 na symbolicznym grobie Sybiraka na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy władze miejskie, powiatowe oraz Sybiracy i kombatanci złożyli wieńce i kwiaty.
Dzień Sybiraka - DK Śnieżka 16 września 2016 (5) Dzień Sybiraka - DK Śnieżka 16 września 2016 (9) Dzień Sybiraka - DK Śnieżka 16 września 2016 (30)

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.