Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Rotmistrz Pilecki patronem szkoły w Zwierniku

18699795_1430862063645566_5516070124722166938_nHistoryczny dzień dla Zwiernika. W piątek, 26 maja miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej nadano imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Pilecki, syn patrona placówki.
– Przez całą Polskę „wędruję” za moim ojcem, na szczęście nadal nadążam za nim. Zarówno podczas mszy świętej, jak i tutaj, w Domu Kultury w Zwierniku zauważyłem serce, zaangażowanie, starania, aby rozsławiać imię Witolda Pileckiego. Jestem szczęśliwy, że dotarłem do Zwiernika i dziękuję wam wszystkim za inicjatywę oraz konsekwencję w działaniu. Tak trzeba dążyć do celu – zaznaczył Andrzej Pilecki, który otrzymał gromkie brawa od ludzi zebranych w wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury.
Dyrektor Aurelia Mącior przypomniała, że inicjatywa wyboru patrona dla szkoły zrodziła się dwa lata temu podczas obchodów 150-lecia szkolnictwa w Zwierniku. Następnie wytypowano pięć kandydatur, których sylwetki sukcesywnie przybliżano lokalnej społeczności. Ostateczna decyzja zapadła podczas referendum.
– Głosowało aż 369 osób, na rotmistrza oddano 53 procent głosów. Przyjmując rotmistrza Witolda Pileckiego za patrona naszej szkoły włączamy się w dzieło ukazania postaci jednego z największych polskich bohaterów – podkreślała Aurelia Mącior.
W Domu Kultury odczytano uchwałę Rady Miejskiej w Pilźnie w sprawie nadania imienia PSP w Zwierniku.
– Dziękuję za wybór na patrona postaci tak szlachetnej, jak rotmistrz Witold Pilecki. Piękna postawa przez lata zapomnianego bohatera, który przez lata hołdował zasadzie Bóg – Honor – Ojczyzna, niech będzie wzorem dla kolejnych pokoleń, symbolem odwagi i patriotyzmu. Jak wyraziła się jego córka – tacy ludzie są jak rycerze, giną, ale nigdy nie umierają – przypomniał Tadeusz Pieczonka, przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie.
Podczas uroczystości zaprezentowano sztandar ufundowano przez rodzinę Franciszka Sumary, ps. „Stok” z Inspektoratu AK Nowy Sącz/Rytro. Fundatorami są córka Zofia Kos oraz wnukowie: ks. Leszek Kos – proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa w Zwierniku, Jan Kos, Małgorzata Śliwa, Paweł Kos, Anna Hańska i Agata Bajorek. Na gwoździu sztandaru widnieje dedykacja – ku wiecznej pamięci i chwale żołnierzy niezłomnych.
– Geneza ufundowania sztandaru jest naturalna. Wychowałem się w patriotycznej rodzinie. Od najmłodszych lat poznawałem tradycję Armii Krajowej, Katynia, zbrodni na Wołyniu, codziennie z dziadkiem słuchałem Radia Wolna Europa. W wieku 19 lat zostałem aresztowany przez SB, co daje świadectwo, że wychowanie człowieka jest bardzo ważne. Życzę wam, by rotmistrz był źródłem pięknego człowieczeństwa – mówił ks. proboszcz Leszek Kos.
Z kolei w budynku szkoły doszło do odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Tarnowie oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Dębicy.
– W życiu człowieka zawsze przychodzi chwila nadająca mu tożsamość. Taki moment przeżywacie wy -społeczność Zwiernika, uczniowie i nauczyciele szkoły. Rotmistrz był postacią niezwykłą i wielkim bohaterem. Gratuluję wyboru osoby patrona. To wielkie święto dla całej naszej gminnej społeczności – powiedziała Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna.
Do Zwiernika przybyło wielu gości, w tym m.in. Paulina Wądrzyk – prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento, Mirosław Krzyszkowski – reżyser filmu Pilecki, Przemysław Tejkowski – aktor, odtwórca roli Witolda Pileckiego w monodramie „Melduję Tobie Polsko”, prezes Polskiego Radia Rzeszów, poseł Zdzisław Gawlik, radny Sejmiku Wojewódzkiego Wiesław Lada, Izabela Podhalańska, weteran Armii Krajowej i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5. PSK AK w Dębicy czy starosta dębicki Andrzej Reguła.
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.