Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Pilzno. Szkolne obchody święta niepodległości

szkolne-obchody-swieta-niepodleglosciObchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce również w gminnych szkołach. Prezentujemy relacje nadesłane z placówek w Pilźnie oraz w Zwierniku.
Edyta Potok i Marzena Świerczek zorganizowały „Przegląd poezji patriotycznej” w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zwierniku. W przeglądzie wystąpili uczniowie klas VI, VII oraz III gimnazjum.
W tym dniu odbyło się także spotkanie z kapitanem Jackiem Popielem – żołnierzem 16. Pułku Piechoty AK, uczestnikiem Akcji „Burza”.
– Lapitan opowiadał o swoich losach, udziale w Akcji „Burza”, pokazał też uczniom swoje pamiątki wojenne. Jacek Popiel pierwsze lata życia spędził w Żółkwi koło Lwowa, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej. W 1944 roku w obawie przed mordami nacjonalistów ukraińskich wraz z całą rodziną przeniósł się do Łęk Dolnych. Jako 16-letni chłopiec wstąpił do partyzanckiego batalionu „Barbara”, którego dowódcą był kapitan Leliwa – relacjonuje Edyta Potok.
– Od sierpnia do października 1944 roku uczestniczył w kilku akcjach zbrojnych, w których żołnierze AK walczyli z okupantem, m.in. w bitwie pod Jamną, gdzie w 1944 roku, jako partyzant, brał udział w największym boju stoczonym przez żołnierzy AK z Niemcami
w ramach akcji „Burza”.  Po wojnie wraz z rodziną wyjechał na Śląsk, gdzie zdał maturę i został instruktorem szybowcowym – dodaje nauczycielka.
Na zakończenie spotkania,  przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Wiktoria Tomasiewicz wręczyła dostojnemu gościowi bukiet kwiatów, życząc mu dużo zdrowia i dziękując za spotkanie i ciekawa lekcję historii i patriotyzmu.
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.