Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – projekcje filmów

29249996_2114728825413876_2702292366357692416_nCały miesiąc marzec poświęcony jest Żołnierzom Wyklętym, dlatego Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica prowadzi cykl projekcji filmów poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

W dniach 13 i 14 marca, w kolejnych dwóch projekcjach udział wzięła młodzież najstarszych klas Zespołu Szkół z Pustyni (13.03) oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Paszczynie (14.03). Dodatkowo uczniowie z Paszczyny tuż przed projekcją filmów mieli okazję zwiedzać Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci. Tu zapoznali się z historią Zwangsarbeitslager Pustków, czyli niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie, uruchomionych przy istniejącym na tych terenach niemieckim poligonie wojskowym Waffen – SS „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940 – 1944).

Podobnie jak w poprzednim tygodniu, w CKiB w Pustkowie Osiedlu w sali kinowej, młodzież obejrzała dwa filmy pt. „Ojciec i syn” oraz „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”. W trakcie spotkania filmowego uczniowie mieli okazję usłyszeć kilka słów wprowadzenia, które przybliżyły im nieco klimat tamtych tragicznych czasów oraz losy polskich bohaterów narodowych.

Filmy przekazują najważniejsze treści historyczne, opowiadając o polskim powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym. Obydwa obrazy przybliżają postacie polskich bohaterów narodowych – żołnierzy niezłomnych, którzy na ołtarzu niepodległości Ojczyzny poświęcili to co najcenniejsze, swoją przyszłość, szczęście i miłość bliskich oraz wolność, zdrowie i życie.
Uczniowie z Paszczyny podczas projekcji filmów, mieli dodatkowo okazję do spotkania z członkiem Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „MŚCICIEL” z Mielca – panem Januszem Szalwa. Pan Janusz zaprezentował uczniom repliki mundurów oraz broni z czasów II wojny światowej i drugiej konspiracji na specjalnie przygotowanym stanowisku. Na nim znalazła się również niezwykle ciekawa bibliografia, poświęcona w całości żołnierzom niezłomnym.

Tekst i zdjęcia Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.