Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Parowozjada” na 100 lecie niepodległości

PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV „Parowozjadę”, która będzie połączona z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na fanów kolei 18 i 19 sierpnia będzie czeka wiele atrakcji, wśród nich Parada Parowozów i przejazdy pociągami retro po malowniczych szlakach kolejowych.
„Parowozjada” to jedno z największych wydarzeń popularyzujących historię kolei w Polsce. Odbywa się od 2005 roku i jest punktem kulminacyjnym cyklu „Lato z Parowozami”.
Tegorocznym motywem przewodnim imprezy będzie jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji będzie można przenieść się w czasie do epoki Legionów Józefa Piłsudskiego. W scenerii starej parowozowni goście będą podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chętni wcielą się w szeregi żołnierzy Legionów i po przejściu procesu rekrutacji wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych oraz skorzystają z usług legionowej poczty polowej. Będzie można także zwiedzić okolicznościową wystawę pt. „Ojcowie Niepodległości” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. – Dla PKP CARGO bardzo ważne jest kultywowanie, propagowanie polskiej historii, tradycji narodowej. Dlatego włączyliśmy się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności i o wydarzeniach sprzed wieku przypomnimy także uczestnikom „Parowozjady“ – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.
Gratką dla miłośników kolei, dla całych rodzin, będą pokazy składów historycznych pociągów i samych parowozów. W sobotę o godz. 13.00 ruszy Parada Parowozów, w której zaprezentują się polskie zabytkowe pojazdy – OKz32-2, TKt48-191, Ty42-107, Ol49-69, Ty42-24, TKh 05353 i słowacki 477.013. Dzień zakończy pokaz sztucznych ogni.
Natomiast w niedzielnym programie znajdą się emocjonujące zmagania drużyn trakcyjnych i prezentacja obrządzania parowozów. Wszyscy chętni będą mogli, prowadząc pociąg w symulatorze jazdy lokomotywy ET41,przekonać się jak to jest być maszynistą. Przez cały weekend będzie można także skorzystać z przejazdów pociągami retro po malowniczych szlakach kolejowych do Kasiny Wielkiej, Rabki i Mszany Dolnej.
Wiele atrakcji czeka również na najmłodszych, dla których przygotowano specjalną strefę zabawy oraz spektakl, który w kabaretowo-musicalowej formie porusza kwestie bezpieczeństwa dzieci. – „Parowozjada“ ma ogromny walor edukacyjny, jednocześnie jest także imprezą, która promuje polską kolej, pokazuje jej znaczenie, atrakcyjność w porówaniu z innymi środkami transportu. To święto miłośników kolei nie tylko z Polski, gdyż każdego roku przyjeżdżają też do nas zagraniczni turyści – mówi prezes Czesław Warsewicz. – Jesteśmy spółką społecznie odpowiedzialną, dbamy o harmonijny rozwój przedsiębiorstwa, a to oznacza również troskę o dziedzictwo historyczne i kulturowe – zaznacza szef PKP CARGO.
Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Era Parowozów.W tym roku patronatem medialnym „Parowozjadę” objęły: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Radio ESKA, Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, Góral.Info, Kurier Kolejowy, Malopolskaonline.pl, Nakolei.pl, Nasz Dziennik, Niezależna.pl, Parowozy.pl, Podhale24.pl, Podhaleregion.pl, Rodzinny-krakow.pl, Rynek Kolejowy, Sieci, TVP Historia i Tygodnik Podhalański.

Harmonogram „Parowozjady“:
18 sierpnia, sobota
9.00 Otwarcie Skansenu12.30 Uroczyste otwarcie Parowozjady13.00 Parada Parowozów15.00 Pokaz składów pociągów historycznych17.00 Teatr Katarynka20.30 Atrakcja wieczoru, w tym m.in. pokaz sztucznych ogni22.00 Zamknięcie Skansenu
19 sierpnia, niedziela
8.30 Otwarcie Skansenu9.00 Przejazdy dla dzieci w kabinie maszynistów13.30 Zawody maszynistów16.00 Zamknięcie Skansenu

Rozkład jazdy zabytkowych pociągów:
18 sierpnia, sobota
9:04 – 11:20 Chabówka (stacja PKP) – Kasina Wielka – Chabówka (skansen) 16:40 – 17:37 Chabówka (skansen) – Rabka-Zaryte – Chabówka (skansen)

19 sierpnia, niedziela
9:00 – 10:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen) 9:00 – 13:00 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen) 15:05 – 16:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen)

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.