Previous
Next
Previous
Next

Norbert Wojnarski: Mama mojego wujka pieszo poszła z Pilzna do Dębicy żeby wziąć sprzedawane przez Niemców dzieci

Uratowane dzieci zamojszczyzny. Archiwum Państwowe w Zamościu / Instytut Pamięci Narodowej

Wstrząsająca historia sprzedaży polskich dzieci przez hitlerowców na dworcu kolejowym w Dębicy jest potwierdzana przez kolejnych świadków. Opowieść tą w domu rodzinnym niejednokrotnie słyszał Norbert Wojnarski, który po naszym artykule skontaktował się z nami.

„Tą historię znam dzięki mojemu wujkowi Romanowi Wojnarskiemu. Wujek, który już niestety nie żyje mieszkał w Rynku w Pilźnie. Opowiadał mi, że gdy jego matka dowiedziała się, że rozdają dzieci-sieroty na dworcu w Dębicy, wyruszyła piechotą z Pilzna zabrać kilkoro dzieci. Po przybyciu na miejsce okazało się, że przybyła zbyt późno i dzieci już nie ma. Ponownie wróciła piechotą do domu. Historia jest niesamowita. Teraz dzięki Wam wiem, że jest ona autentyczna” – mówi Norbert Wojnarski.

Zdarzenie na dworcu w Dębicy potwierdza także inna nasza czytelniczka – Teresa Motyka. Zna je z relacji swojej mamy i dziadka Karola Kaczmarskiego, który był naocznym świadkiem tego wydarzenia.

„Ludzie bardzo brali te dzieci” – mówi Pani Teresa wspominając opowieść o tym wydarzeniu swojego dziadka.

Czekamy na więcej informacji na ten temat.

Historia dzieci zamojszczyzny sprzedawanych przez hitlerowców na dworcu w Dębicy podczas II wojny światowej 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.