Obchody Bitwy na Kałużówce 2018

W strugach deszczu odbyły się tegoroczne obchody 74. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce. Pół godziny przed rozpoczęciem mszy świętej, weterani Armii Krajowej oraz przedstawiciele organizatorów złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku w Braciejowej.

Następnie, już w strugach deszczu, odbyła się uroczystość na polanie Kałużówka. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Stanisław Salaterski. W części patriotycznej wzięła udział kompania honorowa 33. Batalionu Lekkiej Piechoty OT. Po odegraniu hymnu państwowego odczytany został list od premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego. W imieniu premiera list odczytał Mateusz Kutrzeba, radny Rady Miejskiej w Dębicy. W liście premier podkreślił, że walka na Kałużówce, była największą bitwą w tych stronach w ramach akcji „Burza”. Prezes Rady Ministrów podziękował także za popularyzację historii sprzed 74 lat – „pamięć o bitwie na polanie Kałużówka jest częścią dziedzictwa naszej wolności. Dzięluję wszystkim, którzy przyczyniają się do upowszechniania wiedzy o tej karcie naszych dziejów. Wierzę, że dzięki takim wydarzeniom pamięć o zasłużonych dla Ojczyzny przetrwa i stanowić będzie ważną lekcję dla kolejnych pokoleń: lekcję o sile patriotyzmu i służbie Ojczyźnie”.

Na ręce organizatorów okolicznościowy list skierowała także wojewoda Ewa Leniart.
W imieniu rodziny Lazarowiczów, syn Zbigniewa Lazarowicza – Przemysław, podziękował wszystkim za udział w ubiegłorocznych uroczystościach rocznicowych oraz podziękował za pamięć i troskę o dziedzictwo Armii Krajowej.
Po wystąpieniach odczytany został apel pamięci, po którym kompania honorowa oddała salwę honorową. Na zakończenie złożone zostały wiązanki kwiatów przy pomniku II Zgrupowania 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej.
W tegorocznych uroczystościach wzięli udział m.in.: mjr Jerzy Krusenstern ps. „Tom”, uczestnik bitwy na Kałużówce, żołnierz kompanii „Jasnego”, kpt. Izabela Podhalańska „Plater”, uczestniczka walk I Rejonu Walki i prezes ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy oraz rodziny komendantów obwodu: rodzina Lazarowiczów z Wrocławia i Warszawy oraz rodzina Marszałków z Wrocławia, Gliwic i Dębicy, a także członkowie rodzin żołnierzy biorących udział w akcji „Burza” na ziemi dębickiej w 1944 roku.

Tekst: Armia Krajowa Dębica
Zdjęcia: 7. Szczep Drużyn Dębickich „Invicti” im. gen. Mariusza Zaruskiego

Podziel się z innymi

Shares

Czy podoba się Wam tegoroczna dekoracja świąteczna na dębickim Rynku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.