Previous slide
Next slide

598 kandydatów w wyborach samorządowych 2018 w powiecie dębickim. Do wyborów pozostały 2 dni. Jak i gdzie głosować ? Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza ?

21 października odbędą się wybory samorządowe podczas których na 5 letnią kadencję zostaną wybrani prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, radni rad gminnych i miejskich oraz radni sejmików wojewódzkich. W samej Dębicy do głosowania uprawnionych jest ponad 37 tysięcy osób, w całym powiecie ponad 108 tysięcy osób.

W tegorocznych wyborach samorządowych w naszym powiecie o mandaty do rad miast, gmin i rady powiatu ubiega się ogółem 598 osób. O mandat radnego Rady Powiatu Dębickiego (108,5 tys. wyborców, 25 mandatów) ubiega się 215 osób. Do Rady Miejskiej Dębicy (37 tys. wyborców, 21 mandatów) startują 134 osoby. 87 osób kandyduje na radnych Rady Gminy Dębica (20 tys. wyborców, 21 mandatów). Po 15 mandatów jest do obsadzenia w Pilźnie, Żyrakowie, Czarnej, Brzostku i Jodłowej. Do rady w Pilźnie (14.5 tys. wyborców) kandyduje 41 osób, w Żyrakowie (11.3 tys. wyborców) 47 osób, w Jodłowej (4.3 tys. wyborców) 42 osoby, w Czarnej (10.4 tys. wyborców) 47 osób, a w Brzostku (10.5 tys. wyborców) 29 kandydatów.

Komisje wyborcze

Przy tegorocznych wyborach samorządowych w wyniku zmiany kodeksu wyborczego pracowały będą dwie 9-osobowe komisje wyborcze: jedna będzie wydawała karty do głosowania i nadzorowała głosowanie, a druga będzie liczyła głosy i ustalała wyniki w poszczególnych obwodach. Koszt obsługi wyborów w powiecie dębickim wyniesie ponad 600 tysięcy złotych.

W Dębicy będą 24 punkty głosowania, w powiecie będzie ich ogółem 109. Obsługą wyborów w naszym powiecie zajmować będzie się ogółem ponad dwa tysiące osób. Każda z osób pracujących przy wyborach otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie: członek komisji wyborczej otrzyma 300 złotych, natomiast jej przewodniczący 380 złotych, a zastępcy przewodniczących 330 złotych.

Cisza wyborcza: czego nie można robić?

Cisza wyborcza zacznie się 24 godziny przed rozpoczęciem . Podczas tegorocznych wyborów samorządowych cisza wyborcza rozpocznie się już o północy z piątku na sobotę. Kodeks wyborczy określa sposoby agitacji, które są zabronione podczas ciszy wyborczej. Należą do nich: rozwieszanie plakatów, bilbordów, roznoszenie ulotek, rozwieszanie reklam na samochodach, organizowanie pochodów i manifestacji, zwoływanie zgromadzeń, wygłaszanie przemówień, agitacja w internecie.

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie i oznacza, że podczas jej trwania zabronione jest: zakładanie stron kampanii i kandydatów w wyborach samorządowych, zakładanie grup, wydarzeń, komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydata lub kontrkandydata oraz publikowanie dokumentów i zdjęć, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata. Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara od 20 złotych do 5 000 złotych. Opublikowanie nieoficjalnych wyników sondaży w trakcie trwania ciszy wyborczej zagrożone jest grzywną od 500 tys. zł do 1 mln złotych.

Jak głosować ? Głos ważny – znak X przy jednym nazwisku

Aby w wyborach samorządowych oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania.

Wyborcy w lokalu wyborczym otrzymają cztery lub trzy karty. Na każdej z kart do głosowania można postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku.

Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=HgzQWkbmq2

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, w godzinach od 7 do 21. Wyborcy mogą sprawdzić miejsce głosowania m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości – dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Na karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej.

Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej. Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

21 listopada w wyborach samorządowych w całej Polsce wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 4 listopada.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.