Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Dziś Dzień Zaduszny w którym wspominamy tych którzy odeszli. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odeszło wielu zasłużonych ludzi ziemi dębickiej: samorządowców, działaczy społecznych, sportowców, kombatantów. Wspominamy tych, którzy odeszli między listopadem 2017 a październikiem 2018.

Marek Kamiński (ur. 1960)
Urodził się 3 czerwca 1960 roku w Złocieńcu. Był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej oraz Podyplomowych Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku lat ’90 zarządzał dębickim sportem i oświatą. Był dyrektorem Miejskiego Zarządu Oświaty i Kultury Fizycznej, później wiceburmistrzem Dębicy w okresie kiedy funkcję burmistrza pełnił Edward Brzostowski (2002 – 2006). Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i czynnie brał udział w budowie kompleksu obiektów sportowych na terenie Dębicy (basenu pływackiego, lodowiska i aquaparku). Później był także dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pustkowie – Osiedlu i pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, gdzie pełnił funkcję wicedyrektora departamentu edukacji, nauki i sportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. W ostatnich latach pracował na stanowisku dyrektora biura sportu i rekreacji Urzędu Miejskiego w Mielcu, był również głównym specjalistą do spraw sportu i rekreacji tego urzędu. Jego pasją był sport i lotnictwo.Zmarł 1 grudnia 2017 r.

ks. Adam Bartkowicz (ur. 1983)
Utonął 20 marca 2018 r. w Tanzanii ratując przyjaciela. Miał 35 lat. Pochodził z Dębicy. Do pracy na misjach przygotowywał się m.in. w Domu Formacji Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym. Później wyjechał na staż do Tanzanii. Studiował teologię w Kenii na Uniwersytecie Katolickim w Tangazie.  W 2013 roku w Dębicy przyjął święcenia kapłańskie i ponownie został skierowany na misje do Tanzanii. W parafii Nyamanga pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus na wyspie Ukara pracował od trzech lat.Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.

Jerzy Szczeklik (ur. 1939)
Znakomity kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych urodził się w Pilźnie. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Krakowie.  Wywodzący się z Pilzna ród Szczeklików od trzech pokoleń osiągał duże osiągnięcia w zakresie medycyny, szczególnie zaś w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych.  Jerzy Szczeklik pracował na Akademii Medycznej w Krakowie, I Klinice Chorób Wewnętrznych. Od 1989 r. był kierownikiem Kliniki Chorób Zawodowych, Kierownikiem Kliniki Toksykologicznej. Profesor Jerzy niezwykle kochał Pilzno, spędzał w nim każdy wolny czas, zamieszkując wówczas w domu rodzinnym przy ul. Węgierskiej, obecnie ul. Ks. Karola Szczeklika.
Wykazywał zainteresowanie życiem społeczeństwa i rozwoju miasta będą członkiem Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Chętnie służył pomocą lekarską każdemu potrzebującemu. Cechował się niezwykła skromnością, serdecznością i wysoką kulturą osobistą. Znany i ceniony jako lekarz nie tylko na terenie kraju, ale i świecie. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji, które przedstawione były również na kongresach międzynarodowych i publikowane w czasopismach międzynarodowych, takich jak: Lancet, New England Journal od Medicine, British Heart Journal. European Journal Cardiology. Pod jego opieką kilkunastu lekarzy uzyskało tytuł specjalisty, a kilku stopień doktora.

Henryk Białek (ur. 1973)
Sędzia piłkarski, organizator i uczestnik wielu turniejów piłkarskich, wielokrotny reprezentant Podkarpackiego Kolegium Sędziów w piłkarskich mistrzostwach Polski. Zmarł 18 stycznia w wieku 45 lat, został pochowany na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej w Dębicy.

Bogusław Sygulski (ur. 1957)
Szachista, wielokrotny reprezentant Polski, międzynarodowy mistrz i instruktor gry w szachy. Był trenerem drużyny szachowej Hetman Pilzno. W roku 1985 wystąpił w finale mistrzostw Polski, zajmując w Gdyni VII miejsce. W tym samym roku zdobył w Kaliszu srebrny medal mistrzostw Polski w szachach błyskawicznych oraz wywalczył tytuł mistrza Wojska Polskiego. W roku 1988 podzielił II miejsce w turnieju open w Gdyni oraz zwyciężył (wraz z Ryszardem Skrobkiem) w turnieju w Dębicy.  Zmarł 18 grudnia 2017. Został pochowany na cmentarzu w Czarnej.

Stanisław Mikrut (ur. 1942)
Współtwórca Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka, Członek Rady Nadzorczej Spółki. Urodził się w Wiewiórce. Od 1984 roku zajmował się produkcją farb. Mała, rodzinna firma z biegiem lat urosła do jednej z największych firm zajmujących się produkcją farb w Polsce. Zmarł 8 marca 2018. Został pochowany na cmentarzu w Zawadzie.

Jerzy Matelowski (ur. 1942)
Wieloletni pracownik Stomilu, jeden z założycieli i wieloletni prezes Automobilklubu Stomil Dębica. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Zmarł 7 czerwca i został pochowany w Dębicy na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej

Artur Puszko (1953)
Urodził się w Dębicy we wrześniu 1958 r. Jego rodzice byli lekarzami : mama pediatrą, ojciec ginekologiem. Artur Puszko poszedł w ślady rodziców i ukończył Akademię Medyczną im. M. Kopernika w Krakowie. Po ukończeniu studiów swoją karierę zawodową związał z rodzinną Dębicą, gdzie pracował jako lekarz pediatra na oddziale dziecięcym dębickiego szpitala (1983-1991).  Od 1991 do 2003 był dyrektorem szpitala w Dębicy. W 2004 roku objął stanowisko dyrektora szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i pełnił ją przez ostatnich 14 lat, do śmierci. W tym okresie nowosądecki szpital został rozbudowany: powstał szpitalny oddział ratunkowy z oddziałem anestezjologii oraz ośrodek onkologiczny z nowym budynkiem. Zmarł niespodziewanie 2 lutego  w swoim domu w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.

Grzegorz Matyfi (ur. 1950)
Propagator tenisa ziemnego, instruktor Polskiego Związku Narciarskiego, szefem sportu w jednostce wojskowej w Dębicy, założyciel Dębickiej Ligi Tenisa Ziemnego. Od początku lat ’90 prowadził w Dębicy firmę ski-tenis  w które uczył narciarstwa i tenisa zimnego, organizator obozów narciarskich w Polsce i na Słowacji. Zmarł 25 czerwca, został pochowany  na cmentarzu komunalnym w Gorlicach.

Andrzej Holli (ur. 1956)
Bramkarz Klubu Sportowego „Wisłoka” w latach 1979 – 1989. Urodził się w 1956 roku. Był wychowankiem Kuźni Ustroń. Pierwsze kroki w karierze seniorskiej i poważnej piłce stawiał w pierwszoligowym ROW-ie Rybnik (1976). W 1979 roku przeszedł do Wisłoki Dębica, której barw bronił przez 10 lat. W tym czasie rozegrał w ekipie „Biało-Zielonych” około 300 meczów. Holli wystąpił w słynnym spotkaniu z Górnikiem Zabrze w 1/16 finału Pucharu Polski, zmieniając w 57. minucie Jerzego Podgórskiego.

Janina Mędrek (ur. 1932)
Urodzona 22.01.1932 r w Pawłowie (woj. Tarnopol) w dniu 10.02.1940 r została deportowana do m. Mucznia następnie Kriesty (obł. Archangielsk, rejon Tojma. Jesienią 1941 r przewieziona do Uzbekistanu m. Czakpaktiube. Ojciec Pani Janiny w tym czasie wstąpił do Armii gen. Andersa. Decyzją NKWD zostaje przewieziona do m. Kujuk w Kazachstanie. Tutaj zostaje umieszczona w Domu Dziecka dla Dzieci Polskich w Sajramie. Do Polski powraca w czerwcu 1946 roku. Przez wiele lat jest nauczycielką w Liceum w Pilżnie. Autorka książek o losie Polaków na Syberii. Członek Związku Sybiraków od chwili reaktywacji Związku – 1989 r, Wychowawca młodzieży, propagator historii i niedoli sybirackiej. Odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi,  Złotym Krzyżem Zasługi,   Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski,   Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Zesłańców Sybiru. Zmarła 4 lipca 2018, została pochowana na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.

Jerzy Krupa (ur. 1930)
Żołnierz Armii Krajowej, członek “Armii Kresów”, działacz KPN i NSZZ “Solidarność”, wieloletni członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy oraz prezes Związku Inwalidów Wojennych w Dębicy. Zmarł 8 października  w wieku 88 lat,  pochowany na Starym Cmentarzu przy ulicy Cmentarnej w Dębicy.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.