Previous
Next
Previous
Next

Izabela Podhalańska – biogram

 Izabela Podhalańska – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy. Urodziła się 10 lipca 1924 r. W okresie okupacji niemieckiej należała do organizacji konspiracyjnej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Obwodzie Dębica, krypt. „Dziekania”, „Deser”. Była żołnierzem Wojskowej Służby Kobiet pod pseudonimem „Plater”. Uczęszczała na tajne komplety, w ramach których zdała tzw. „małą maturę”. W okresie akcji „Burza” walczyła w I Zgrupowaniu 5. PSK AK Obwodu Dębica w okolicach Sędziszowa Małopolskiego. W 1989 r. zaangażowała się w działalność w Związku Żołnierzy AK . Od 1990 w ŚZŻAK – Oddział w Dębicy, gdzie od samego początku pełniła funkcje w Zarządzie Oddziału: przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, członek Zarządu, sekretarz, wiceprezes. W 2007 roku została wybrana przez Zarząd Koła Środowiskowego 5. PSK AK  ŚZŻAK w Dębicy prezesem Zarządu. Funkcję tę pełni do chwili obecnej. Znajdowała czas zarówno na działalność na rzecz organizacji kombatanckiej, jak również na zapewnienie właściwej opieki nad chorym mężem, żołnierzem AK. Z inicjatywy kierowanego przez Izabelę Podhalańską Związku zrealizowano wiele przedsięwzięć m.in. odsłonięto w Dębicy tablicę poświęconą pamięci żołnierza AK Władysława Strumskiego ps. „Brutus”. Od 2011 r. Związek organizuje obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2011 r. z inicjatywy ŚZŻAK podpisano porozumienie z ZOZ Dębica na realizację programu „Szpital Przyjazny Kombatantom”. W 2013 odsłonięto na rynku w Dębicy pomnik upamiętniający trzech zamordowanych członków NSZ. W 2014 r. wymieniono tablicę na pomniku w Braciejowej oraz odnowiono pomnik, który został ponownie odsłonięty i poświęcony z okazji 70.rocznicy bitwy na Kałużówce. Izabela Podhalańska corocznie angażuje się w organizację pieszych rajdów dla młodzieży. Jako jedyny kombatant z naszego powiatu była matką chrzestną repliki bojowego sztandaru Inspektoratu AK dla parafii w Zagorzycach oraz pomnika bohaterów walczących z bronią „V” na terenie poligonu doświadczalnego  w Bliźnie. Corocznie organizuje uroczystości z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystości z okazji rocznicy bitwy na Kałużówce. Również corocznie organizuje dla członków Związku spotkanie opłatkowe oraz międzypokoleniowe spotkanie żołnierzy AK, ich rodzin i sympatyków ideałów AK. Pomimo wieku i zdrowia uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotyczno – religijnych, a także spotkaniach organizowanych przez władze Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Tarnowie. Izabela Podhalańska za swoją działalność została wyróżniona m.in.: Medalem Polonia Restituta, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Medalem Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK, Medalem 25–lecia Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2015 r. Prezydent RP awansował por. Izabelę Podhalańską do stopnia kapitana w stanie spoczynku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.