Dolinia Śmierci – nasza propozycja na wycieczkę. Zobaczyć można czołgi T-34 i samolot IŁ2

Tuż za przejściem granicznym w Barwinku, po słowackiej stronie granicy, znajdują się pozostałości po jednej z największych bitew na tych terenach zwanej operacją dukielsko – preszowską. Na polach gdzie toczyły się walki do dziś stoi kilkadziesiąt sztuk sprzętu wojennego – czołgów, samolotów i armat. To idealne miejsce na jednodniowy wakacyjny wyjazd dla miłośników historii i militariów.

Pierwszy czołg stoi przy drodze wiodącej w kierunku Świdnika. Parę kilometrów dalej na specjalnym postumencie stoi legenda radzieckiego lotnictwa samolot IŁ-2 . Tuż przed Świdnikiem zaskakują zastygłe w walce dwa czołgi (fot u góry). Obok nich droga prowadzi do Doliny Śmierci o czym informuje specjalnie umieszczona tu tablica.
Operacja dukielsko – preszowska (znana też jako Operacja karpacko-dukielska, bitwa o Przełęcz Dukielską, ofensywa dukielska itp.) to wielka operacja wojskowa Armii Czerwonej we wrześniu i październiku 1944 r. w okolicach Przełęczy Dukielskiej, od okolic Dukli koło Krosna na północy po Preszów na Słowacji na południu, od okolic Polan na zachodzie po okolice Przełęczy Łupkowskiej na wschodzie. Od świtu 8 września do 30 listopada 1944 teren ten stał się miejscem walk i pochówku około 99 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, głównie Ukraińców, Słowaków oraz żołnierzy niemieckich. Straty wojsk sowieckich wyniosły ok. 123 000 zabitych, rannych i zaginionych. Wojska czechosłowackie straciły ok. 6 500 żołnierzy, natomiast straty niemieckie i węgierskie szacuje się na prawie 70 000 ludzi. Operację dukielską zaliczono do najbardziej krwawych epizodów II wojny światowej a jedno z miejsc walk w pobliżu Świdnika na Słowacji, gdzie toczyła się krwawa bitwa pancerna, nazwano „Doliną Śmierci”. Dziś w tym rejonie na obszarze gdzie toczyła się bitwa stoi kilkadziesiąt świetnie zachowanych maszyn bojowych – czołgów, samolotów, armat, ciężarówek. Wszystko pod gołym niebem – można podjeść, zobaczyć, dotknąć. Idealne miejsce na wakacyjny jednodniowy wyjazd.

Podziel się z innymi

Shares

Czy podoba się Wam tegoroczna dekoracja świąteczna na dębickim Rynku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.