Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dawna Dębica : Pochód 1 majowy z 1972 roku – FILM !

Dzisiaj już niemal zapomniane w latach PRL-u jedno z głównych świąt państwowych. 1 Maja obchodzony był od lat ’50 do końca 80 z wielką pompą. Pochody, festyny, pikniki. Wszystko dla ludu pracującego. Tylko dzieci ze szkół podstawowych i średnich wbrew swej woli i chęci musiały uczestniczyć w tych pochodach ze szturmówkami. Nieobecność na nich kończyła się obniżeniem zachowania.

Dzisiaj dzięki uprzejmości Pana Jerzego Godzisza prezentujemy  film z 1972 roku z pochodu 1 Majowego w Dębicy.
Jak mówi  autor  film  kręcony  został kamerą super 8 mm  Newa 3 na materiale materiał  Orwo i własnoręcznie chemicznie obrobiony.

Może ktoś się rozpoznaje na tym filmie ? Zapraszamy do komentowania na naszym profilu FB.

Krótka historia Święta Pracy 1 Maja
Święto Pracy, nazywane świętem 1 maja, jest międzynarodowym świętem klasy robotniczej wprowadzonym w 1889 roku przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w USA, które miały miejsce podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Archiwum: ziemiadebicka.pl/kwiecień 2018

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.