Murując z klinkieru ustrzeż się kilku błędów

Wykorzystując cegłę klinkierową możemy uzyskać elewacje i inne elementy architektury łączące znakomity wygląd z bardzo wysoką trwałością i odpornością na warunki klimatyczne oraz niemal znikomym w porwaniu do innych rozwiązań nakładem pracy przy konserwacji. By jednak móc cieszyć się uzyskanym rezultatem w pełni, niezbędna jest najpierw praca bardzo sumienna, a także przestrzeganie kilku prostych zaleceń.

Zanim przystąpisz do pracy

Zakup dobrej cegły klinkierowej nie nastręcza już żadnych trudności. Producenci dostarczają ją dziś w ogromnym wyborze rozmiarów i kolorów, o czym można przekonać się przeglądając np. ofertę firmy Feldhaus. Samo zaopatrzenie się w budulec, nawet o tak znakomitych właściwościach jak klinkier, nie zapewnia nam jeszcze w pełni satysfakcjonującego rezultatu. Konieczne jest zadbanie o to, by jego zastosowaniem zajął się kompetentny wykonawca.
Oprócz samych cegieł konieczny jest umiejętny wybór zaprawy – musi być ona wyrobem przeznaczonym do takiego zastosowania, co pozwoli nam uniknąć borykania się z powracającymi często na takich murach białymi wykwitami. Ich przyczyną jest obecność w niej wapnia, oraz wilgoć uwalniająca jej sole na zewnątrz, a następnie odparowująca. Wyeliminowanie obu czynników (również poprzez właściwą izolację muru chroniącą go przed kapilarnym podciąganiem wody) sprawi, że nasz będzie zawsze wyglądał doskonale.
Same cegły zaś, po dostarczeniu na plac budowy muszą być składowane w odpowiedni sposób, zabezpieczający je przed wilgocią – również od gruntu. Unikniemy wówczas kłopotów z niedostatecznie skutecznym wiązaniem zaprawy. Ponadto, często nie można wykluczyć, że okażą się one, będąc wszak wykonami z naturalnego materiału, nieznacznie różnić odcieniami, zwłaszcza jeśli pochodzą z więcej niż jednej partii produkcyjnej. Dlatego powinny być dostarczone od razu w niezbędnej ilości i podczas pracy mieszane, aby efekt kolorystyczny był równomierny.

Murować też trzeba umieć

Przygotowując zaprawę pamiętajmy o przestrzeganiu wskazanych przez producenta proporcji w stosunku do wody, aby miała ona optymalną konsystencję. Podczas pracy trzeba unikać konieczności korygowania już ułożonych cegieł – obniża to przyczepność zaprawy, osłabia więc konstrukcję. Ponadto należy zadbać o pozostawianie dylatacji umożliwiających przepływ powietrza, a także chroniących ją przed skutkami naprężeń termicznych.
Niezwykle ważne jest osłonięcie powstającego muru przed wilgocią. Ostatnim etapem prac jest jak wiadomo spoinowanie. Nie powinno się dokonywać go zbyt szybko, aby nie pozostawić w murze wilgoci, wymaga ono ponadto odpowiednich warunków – temperatury przynajmniej kilku stopni powyżej zera i suchej pogody. Zaopatrzmy się we właściwe narzędzia w postaci korytka do fugowania i szpachelki, aby uniknąć zabrudzenia cegieł zaprawą (tego trzeba zresztą pilnować podczas wszystkich etapów prac) – powinna być ona dobrze wciśnięta w szczeliny i wyrównana.
Właściwie wykonana elewacja klinkierowa to gwarancja trwałości na wiele dziesięcioleci, a więc znaczne oszczędności wynikające z minimalnych nakładów na konserwację. Warto więc o nią zadbać.

Podziel się z innymi

Shares

Czy podoba się Wam tegoroczna dekoracja świąteczna na dębickim Rynku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.