Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Na Jasnej Górze modlą się księża-żołnierze, którzy w latach komunizmu przymusowo zostali wcieleni do wojska. Wśród nich jest ks. Józef Dobosz

Dziś na Jasnej Górze spotkali się księża, którzy w latach komizmu zostali przymusowo wcieleni do wojska. Wśród nich jest ksiądz Józef Dobosz, emerytowany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. W wojsku spędził dwa lata. Bilet do wojska dostał gdy ukończył trzeci rok studiów teologicznych.

-To był przedsionek piekła – wspomina moment przybycia do jednostki wojskowej w Brzegu ks. Dobosz. Z przyjaznego seminarium duchownego w Tarnowie oddano nas we władzę kaprali sadystów, którzy obrzucali nas przekleństwami i znęcali się nad nami.

Do jednostki wojskowej w Brzegu skierowano kleryków z różnych seminariów  z Polski. Utworzono z nich osobny batalion, który był pod szczególnym nadzorem. Różnymi sposobami usiłowano ich skłonić do porzucenia seminarium i zrezygnowania z zamiaru bycia księdzem. Klerycy nie ulegali naciskom. Modlili się wieczorem, mimo zakazu i nosili krzyżyki na piersiach.

-Na różne sposoby walczono z naszą wiarą i naszym powołaniem – opowiada ks. Dobosz. Ale zdecydowana większość z nas przetrwała ten czas próby.

Po zakończeniu służby wojskowej ks. Dobosz wrócił do seminarium w Tarnowie, gdzie dokończył naukę w seminarium. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. W czerwcu 1984 roku przybył do Dębicy i objął funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Pełnił ją przez 33 lata. Obecnie jest na emeryturze.

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.