Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” ponownie na deskach DK Mors – FOTOREPORTAŻ

Tradycyjnym zwieńczeniem trzeciomajowych uroczystości była 24. premiera widowiska z udziałem profesjonalistów oraz artystów amatorów pod kierunkiem Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego. Tym razem na deskach Domu Kultury „Mors” zaprezentowano wodewil pt. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, nazywany pierwszą polską operą narodową.

Tegoroczne wydarzenie uświetniające powiatowe obchody Święta Konstytucji 3 Maja zyskało wyjątkową wymowę, łącząc w sobie dwa jubileusze: 230. rocznicę premiery Krakowiaków i Górali na deskach Teatru Narodowego w Warszawie oraz 20-lecie wystawienia dzieła w Dębicy z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Krakowiacy i Górale to z pozoru zwykła komedia muzyczna, miłosna intryga, która staje się zarzewiem konfliktu pomiędzy dwiema tytułowymi grupami. Jednak ze względu na fakt, że dzieło zagościło na warszawskiej scenie w 1794 r., w przeddzień zrywu kościuszkowskiego i trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej, trudno oprzeć się wrażeniu, iż cała historia stanowi społeczno-polityczną alegorię.

źródło: Powiat Dębicki

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.