Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kapitan Jacek Popiel odszedł na wieczną wartę

 7 grudnia na cmentarzu parafialnym w Łękach Górnych odbył się pogrzeb  żołnierza Armii Krajowej kapitana Jacka Popiela ps. „Lipek”. Kapitan Jacek Popiela zmarł w Łękach Dolnych 3 grudnia w wieku 91 lat.

Urodzony 5 sierpnia 1928 r. w Lubaczowie, w czerwcu 1941 r. przyjęty do Związku Walki Zbrojnej, a później AK w obwodzie Żółkiew. Uczył się na tajnych kompletach. W maju 1944 r. wyjechał z rodziną do Łęk Dolnych k. Pilzna, gdzie z bratem nawiązali kontakt z lokalną placówką AK „Pocisk” w Pilźnie.

Wcielony do 1 batalionu „Barbara” 16 pp AK z przydziałem do pocztu dowódcy batalionu kpt. „Leliwy”. Był najmłodszym żołnierzem „Barbary”. Przeszedł z batalionem cały szlak bojowy, wiernie wykonując powierzone mu zadania. W oddziale pozostał do końca września 1944 r. Po powrocie do domu nadal działał w konspiracji w Pilźnie. Po wojnie nie ujawnił się. W 1945 r. wyjechał do Gliwic, od 1947 r. pilot i instruktor szybowcowy 1 klasy. Przez całe swe życie upamiętniał historię i etos walk żołnierzy AK, organizując wystawy, zbierając materiały historyczne, pisząc publikacje. W ostatnich latach mieszkał w Łękach Dolnych. 4 października uczestniczył, jako gość honorowy, w otwarciu wystawy poświęconej II wojnie św., zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Pilźnie, użyczając na je potrzeby wiele eksponatów.

Na podstawie informacji UM Pilzno. 

fot. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zwierniku

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.