Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Internat „Mechanika”. Kuratorium Oświaty odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie opinii dotyczącej likwidacji internatu

Dzisiaj rano dyrektor ZSZ nr 1 w Dębicy Bożena Zielińska poinformowała Radę Pedagogiczną dębickiego „Mechanika”, że Kuratorium Oświaty w Rzeszowie odmówiło wszczęcia postępowania administracyjnego majacego na celu wydanie opinii w sprawie likwidacji Internatu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr I im. Jana Pawła II w Dębicy. Wcześniej swoje wsparcie w sprawie zaniechania likwidacji internatu wyraziła w pismach do starosty i kuratora Rada Patronacka szkoły.
Podkarpacki Kurator Oświaty w piśmie skierowanym do Przewodniczącego Związku Zawodowego „Solidarność ’80” napisał:  „W odpowiedzi na pismo skierowane do Podkarpackiego Kuratora Oswiaty z dnia 7 lutego 2020 r. (data wpływu 10 lutego) informuje, że w dniu 20 lutego 2020 r. na podstawie art. 61a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postepowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 2 2020 r., poz. 256) w związku z art. 107 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (0. Dz. U. z 2019 t. poz. 1148, ze zm.) zostało wydane postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania administracyjnego mającego na celu wydanie opinii w sprawie likwidacji Internatu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy”.
Wcześniej do starosty Piotra Chęćka pismo w sprawie zaniechania likwidacji internatu przy „Mechaniku” skierowała także Rada Patronacka Zespołu Szkół Zawodowych nr 1:
„My przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Patronackiej Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im Jana Pawła II w Dębicy zwracamy się do Państwa z apelem aby nie likwidować internatu w tej szkole. Od lat bezinteresownie wspieramy działania Dyrekcji i nauczycieli związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego niezbędnego do funkcjonowania i rozwoju naszych przedsiębiorstw. W pełni utożsamiamy się ze stanowiskiem Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy, Rady Rodziców ZSZ nr 1, Związków Zawodowych funkcjonujących przy Szkole, Fundacji Raczyńskich, Posła Rzeczypospolitej Polskiej Pana Kazimierza Moskala oraz oraz samych pracowników” .
Pod pismem podpisali się prezesi i przedstawiciele dębickich firm współpracujących ze szkołą: Stowarzyszenie Dębicki Park Przemysłowy, Międzynarodowy i Krajowy Transport drogowy Hay-Truck, Podkarpackie Zakłady Mechaniczne, Agregaty Prądotwórcze Pexpool, Fryz, Mateo.
Likwidacji internatu (o tym można przeczytać TUTAJ) sprzeciwili się wcześniej także Dyrekcja Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Fundacja im. Raczyńskich i poseł Kazimierz Moskal. Protest wspierał także Związek Zawodowy „Solidarność 80”, który rónież wystosował pismo w tej sprawie do władz powiatu.
Zadowolenia z takiego obrotu sprawy i utrzymania działalności internatu przy „Mechaniku” nie kryje dyrektor szkoły Bożena Zielińska.
„Internat jest integralną częścią Zespolu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. Powstał równocześnie z chwilą istnienia szkoły czyli w 1938r. Od roku 2012 jest budynkiem wielofunkcyjnym. W bieżącym roku dodatkowo mieszka w internacie młodzież, słuchacze teoretycznych kursów, uczniowie szkół branżowych I stopnia z całej Polski”.
W najbliższym czasie na kurs do „Mechanika” przyjeżdża grupa młodzieży z gminy Mosina na terenie której leży Rogalin, dawna siedziba rodu Raczyńskich, darczyńcy terenu pod budowę „Mechanika”.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.