Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

58-latka wcześniej przelała oszczędności amerykańskiemu lekarzowi, teraz chciała przelać pieniądze żołnierzowi

Tylko i wyłącznie dzięki szybkiej reakcji pracownicy banku i kraśnickich kryminalnych 58-letnia mieszkanka powiatu kraśnickiego nie straciła 10 000 złotych poprzez przelanie ich oszustowi podającemu się za amerykańskiego żołnierza. Niestety kobieta w grudniu zdążyła już wysłać 10 000 złotych amerykańskiemu lekarzowi w Sudanie. To nie pierwszy tego typu przypadek – nie dajmy się nabrać.

W piątek popołudniu do kraśnickiej jednostki zgłosiła się 58-letnia mieszkanka powiatu kraśnickiego. Jak się okazało ponad miesiąc temu poznała w Internecie na portalu społecznościowym mężczyznę podającego się za amerykańskiego lekarza przebywającego w Sudanie wraz z armią amerykańską. Obiecał on przesłać paczkę z zegarkiem o dużej wartości oraz dokumentację medyczną. Ta historia przekonała kobietę i przelała niemal 10 000 złotych na wskazane konto, mimo tego żadna paczka nie dotarła – jak to często bywa w tego typu oszustwach.

Niebawem z innego adresu email zaczął do niej pisać mężczyzna podający się za amerykańskiego żołnierza, z prośbą o przelanie pieniędzy dla lekarza o którym wcześniej była mowa. 58-latka poszła więc w piątek do banku, aby wziąć kredyt i przesłać kwotę, jednakże czujna pracownica zareagowała na ten fakt wyczuwając oszustwo, przybyli na miejsce kraśniccy kryminalni porozmawiali z kobietą. Wytłumaczyli jej, że jest to zapewne próba oszustwa. Wtedy kobieta zrozumiała, że rzeczywiście mogła stracić kolejne pieniądze i padła ofiarą oszustów.

To nie pierwszy przypadek kiedy sprawcy podszywają się pod amerykańskiego żołnierza, opowiadają historie o paczkach za które trzeba zapłacić. Pamiętajmy, że w zdecydowanej większości przypadków są to próby manipulacji emocjami, uczuciami służące jedynie osiągnięciu zamierzonego celu, jakim jest nieuczciwe zdobycie pieniędzy. Policjanci będą teraz ustalać sprawców tego procederu, jednakże apelujemy o rozwagę gdyż w takiej sytuacji bezpowrotnie możemy utracić nasze oszczędności czy też popaść w długi.

młodszy aspirant Paweł Cieliczko

Źródło: Lubelska Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.